Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman İnsanı Yardım Merkezi, çocukların zorla silah altına alınması konusunda Yemenli aileleri bilinçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSrelief), bugün, Yemen’de bulunan Marib şehrinde kapsamlı insani yardım kampanyası kapsamında 27 ebeveyne çocukların zorla silah altına alınmasının tehlikeleri hakkında bilinç oluşturarak aileler ve toplumun yasal sorumluluklarını bildirmek üzere seminer düzenledi.

Çocukları Husi milisleri tarafından silah altına alınan 27 ebeveyn, çocukların maruz kaldığı ihlaller ve tehlikeler hakkında bilinç oluşmasını sağlayan birçok konferansa katıldı. Konferanslarda, çocukların çatışmalara itildiği ve bunların onlarda bıraktığı etkiler de ele alındı.

Konuşmacılar, ebeveynleri ayrıca yasal sorumlulukları hakkında da bilgilendirdi. Ayrıca dini hükümler ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki yasalar, Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, Çocuk Hakları Anlaşmasından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Arap Devletleri Birliği Anlaşması gereği çocuklarını nasıl koruyacakları konusunda bilgiler verdi. Bu konuda tüm uluslararası sözleşmelere bağlılığını teyit eden Yemen yasasına da değinildi.

Ebeveynler, silah altına alınan çocukların rehabilite edildiği merkezi desteğiyle çocuklarının gözetilmesi nedeniyle KSrelief’e şükranlarını ifade ettiler.

Farkındalık derslerinin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan aileler, bilmedikleri haklarını öğrendiklerini belirtti. Çocuklarının normal yaşama geri getirilmesinde önemli rolleri olan ebeveynler, çocuklarının olması gereken yerin savaş alanı değil, okul olduğunun altını çizdi.

Husi milisleri tarafından silah altına alınan 27 çocuk psikolojik ve sosyal rehabilitasyon görüyor. Çocuk askerlerine yönelik rehabilitasyon projesi kapsamında 3. ve 4. aşamaya gelindiği ifade ediliyor. Projenin 3 ve 4. aşamalarında Yemen çeşitli illerinden 81 çocuk askerin rehabilite edilmesini hedefliyor.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi daha önce, Yemen’deki savaştan etkilenen dört farklı ilden (Marib, Amran, Cevf ve Taiz) 80 çocuğu rehabilite ederek projenin ilk iki aşamasını gerçekleştirmişti.