Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman: Irak ile ilişkimiz bir kaderdir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un da katılımıyla, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Kral Selman, Suudi Arabistan ile Irak arasındaki ilişkiyi, “Bu sadece komşuluk ve ortak çıkarlar değil, kardeşlik, kan, tarih ve bir kaderdir” diyerek tanımladı.

Kral Selman, Rex Tillerson ve Irak Başbakanı İbadi’ye Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu’nun ilk toplantısına katılımları için çok teşekkür ederek, “Bölgemizde aşırılık, terörizm ve ülkelerimizdeki istikrarı bozma çabaları ile karşı karşıya kaldık. Bunu yenebilmek için tam koordinasyona ihtiyacımız var” dedi.

Kral Selman sözlerine şöyle devam etti, “İki ülkenin büyük potansiyeli, hedeflere ulaşmak ve etkili bir ortaklık kurmak için tarihi bir fırsat sunuyor. Yüce Allah’dan, bizim ülkelerimizin yanısıra diğer İslam ülkelerinin ve genel olarak dünyanın iyiliği için hepimize yardım etmesini niyaz ediyoruz.”

Irak Başbakanı Haydar İbadi ise, toplantıda şunları dile getirdi, “İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu, yaklaşımımızı ve politikamızı yansıtan ortak çabaların, iyi niyetlerin sonucudur. Suudi Arabistan’a yaptığımız bu son ziyaret, iki ülkenin her alanda işbirliğinin güçlendirilmesi için önemli bir dönüm noktası olacak.”

Terörle işbirliğine odaklanmanın iki ülke için ortak bir hedef olduğunu ve birlikte çalışarak, terörizmin İslam dinini temsil etmediğini dünyaya kanıtlamak zorunda olduklarına dikkat çeken İbadi, “Biz terörizmi yendik ve ulusal birliği savunarak işgal edilen şehirlerimizi kurtardık. Yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Tüm Iraklılar arasında adalet ve eşitlik sağlama, etnik ve mezhepsel gerginliğin sona erdirilmesi ve geri dönüşüne izin verilmemesi ilkesine girdik” dedi.

Iraklıların topraklarını savunmak ve DEAŞ’tan kurtulmak için savaşta binlerce şehit verdiğine değinen İbadi, “Iraklılara umut kapılarını açmalıyız. Ülkede istikrar, yatırım ve kalkınma şansını artıracağız. İki ülke arasındaki bu işbirliğinin kalkınma şansını artıracağını umuyoruz. Bu nedenle, terörizmin geri dönmesini sağlayacak tüm kapıyı kapatma ve bölge halklarını çatışmalardan uzak tutma çağrısında bulunuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.