Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman İsviçre ve Hindistan’ın Maliye Bakanları ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Hindistan Maliye Bakanı ve Suudi-Hint Ortak Komisyonu Hindistan Başkanı Arun Jaitley ile Riyad’daki Yemame Sarayı’nda bulunan ofisinde bir araya geldi. Selman bu görüşmenin hemen ardından İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Arun Jaitley, Suudi Arabistan Kralı Selman’a Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind’in selamlarını iletti. Kral Selman bin Abdulaziz de Bakan Jaitley’den Hindistan Cumhurbaşkanı’na selamlarını iletmesi istedi. İki lider, görüşme sırasında ikili ilişkileri ve bunları çeşitli alanlarda geliştirme ve güçlendirme yollarını masaya yatırdı.

Hint Maliye Bakanı Arun Jaitley ile olan görüşmede Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Nayef bin Abdulaziz, Devlet Bakanı ve Bakanlar Kurulu Üyesi Dr. Musaid İban, Ticaret ve Yatırım Bakanı, Suudi Arabistan-Hindistan Ortak Komisyonu Suudi tarafı Başkanı Macid bin Abdullah el Kasabi, Maliye Bakanı Muhammed Jadaan, Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Nizar Medeni, Suudi Arabistan Yeni Delhi Büyükelçisi Dr. Suud Sati ve Hindistan’ın Riyad Büyükelçisi Ahmed Cavid hazır bulundu.

Kral Selman, İsviçre Maliye Bakanı ile görüştü

Kral Selman bu görüşmenin ardından İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer ile bir araya gelerek iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği konularını paylaştı.

İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer ile olan görüşmede ise Prens Nayef bin Abdulaziz, Dr. Musaid İban, Muhammed Jadaan, Dr. Nizar Medeni, Suudi Arabistan’daki İsviçre Büyükelçisi Heinrich Schellenberg hazır bulundu.

Kur’an-ı Kerim yarışması yapılacak

Öte yandan, Kral Selman bin Abdülaziz himayesinde düzenlenen erkek ve kız çocuklarına yönelik Kur’an-ı Kerim’i ezberleme, okuma ve tefsir yerel yarışması 24 Şubat Cumartesi günü başlayacak ve Riyad’da 5 gün boyunca devam edecek.

Suudi Arabistan İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanı Salih Bin Abdulaziz Şeyh, Krallık tarafından Kur’an-ı Kerim ve Allah’ın sözüne hizmet etmeyi amaçlayan program ve projelerin geliştirilmesi çabalarına övgüde bulundu.

İslam İşleri Bakanı Salih bin Abdülaziz, önceki turlarda yarışmacılar tarafından sağlanan başarıyı takdirle karşıladı. Bununla birlikte uluslararası Kur’an yarışmalarına aday olmalarına neden olduğunu söyleyen Bakan, yarışmacıların uluslararası düzeyde Suudi Arabistan’ın varlığını etkili ve güçlü bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti.

Mekke Bölgesi İslam İşleri, Davet ve İrşad Bakanlığı Şube Genel Müdürü Şeyh Ali Abdali, yarışmanın Allah’ın kitabının ezberlemeye teşvik eden Arap ve İslam dünyasındaki en iyi yarışmalardan biri olduğunu söyledi.