Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, Katarlı Arabulucu Abdullah b. Ali b. Câsim Al Sani ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman bin Abdulaziz, Fas’ın Tanca şehrindeki konutunda arabulucu sıfatıyla Şeyh Abdullah bin Ali bin Abdullah bin Câsim Al-i Sani’yi ağırladı. Görüşme esnasında Suudi Arabistan ve Katar arasındaki kardeşlik ve tarihsel ilişkilerin derinliğini vurgulandı.

Kral Selman, Suudi Arabistan’ın Beytullah’ın misafiri olan hacılara her zaman ihtimam gösterdiğini, bütün imkanlarını kullanarak onların hac ibadetlerini güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirmelerini sağladığını söyledi.

Buna karşılık, Şeyh Abdullah bin Ali Al Sani, Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz tarafından gündeme getirilen, Katarlı hacıların zorunlu elektronik izinleri olmasa da, Suudi Arabistan’a Selva Sınır Kapısı’ndan geçerek hac ibadetlerini gerçekleştirmeleri yönündeki kararı onayladığı için, Kral Selman bin Abdulaziz’e derin teşekkür ve takdirlerini iletti.

Kral Selman’ın, Doha iktidarındaki Sani Ailesine mensup Şeyh Abdullah bin Ali bin Abdullah bin Câsim Al-i Sani’nin arabuluculuğu sayesinde Katarlı hacılara kolaylık sağlanması teklifini kabul ettiği belirtildi.

Şeyh Al Sani, Kral Selman’ın emri ile Katarlı hacıların Dammam’daki Kral Fahd Uluslararası Havalimanı ve el-Ahsa Uluslararası Havalimanı’ndan nakledildiklerini, ayrıca yine aynı emirle Katarlı hacılar için Suudi Arabistan Havayolları’na ait özel jetleri Doha’ya gönderip, hacıların Cidde’ye getirildiklerine dikkat çekerek, tüm bunların kardeş Suudi Arabistan ve Katar halklarını birleştiren derin sevgiyi ve Suudi Arabistan ve Katar Kraliyet ailelerinin arasındaki bağları vurguladığını dile getirdi.

Yemekli resepsiyona, Prens Halid bin Fahd bin Halid, Prens Mansur bin Suud bin Abdulaziz, Prens Talal bin Suud bin Abdulaziz, Prens Fahd bin Abdullah bin Abdulaziz bin Musad, Prens Sattam bin Suud bin Abdulaziz, Prens Türki bin Selman bin Abdulaziz, Prens Rakan bin Salman bin Abdulaziz, Devlet Bakanı Dr. İbrahim Al-Assaf, Suudi Büyükelçisi Dr. Abdulaziz Hoca gibi isimler katıldı.