Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, Medine’de 21 kalkınma projesinin açılışını yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün Medine halkı için bir resepsiyon düzenleyerek, bölgede 1,9 milyar dolar değerindeki 21 kalkınma projesinin açılışını yaptı.

Kral Selman, Medine-i Münevvere’yi kalkındırma projeleri hakkında görsel bir sunum gerçekleştirdi. Elektrik, tarım, su, eğitim ve ulaştırma alanlarında hizmete alınan 21 projenin maliyetinin 7,1 milyar riyali (1,9 milyar dolar) bulduğu kaydedildi.

Bu kapsamda, Medine’nin doğusunda 500 bin metreküplük su tankı ve günlük 600 ton buğday üretim kapasitesine sahip değirmen inşası, Yanbu Ticaret Limanı, Kral Fahd Sanayi Limanı ve Medine Hızlı Tren İstasyonu’nun genişletilmesi, 14 kız ve erkek okulu ile spor salonunun inşa edilmesi öngörülüyor.

Kıbleteyn Mescidi’nin avlusu ve çevresinin genişletilmesinin de yer aldığı projeler arasında, kentteki insani boyutun güçlendirilmesi ve eski mahallelerin güzelleştirilmesinin hedeflendiği ‘Medine’nin İnsana Uygun Hale Getirilmesi’ çalışması da yer alıyor.

Medine projesi, eski mahallelerin restore edilmesi, şehrin özgünlüğünü korumak için çeşitli hizmetler, kentleşmenin ve insana hizmet kalitesinin geliştirilmesini içeren medeniyetçi girişimlerden biri.

Projelerin başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kral Selman, “Allah’ın adıyla, bugün bu projeleri açmakla onurlandırıldım. Bizler ve halkımız iki kutsal camiinin hizmetkarlarıyız. Şükürler olsun ki, ülkemiz emniyet ve güvenlik içindedir. Bu yüce nimetler için Rabbimize şükretmeliyiz” şeklinde konuştu.

Proje, ayrıca elektrik projeleri, yeni havaalanı terminali, istasyon ve kanal ağlarının yanısıra, Medine İslam Üniversitesi’nde öğrenciler için yeni yurtların inşa edilmesi ve bilgi merkezi binasının kurulmasını da içeriyor.