Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman Medvedev’le görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Rusya’nın başkenti Moskova’da, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra, petrol piyasasındaki gelişmeler ve bölgedeki krizler ele alındı.

Medvedev, ülkesinin iki ülke arasındaki ortak işbirliğini teşvik ve geliştirme isteğini vurguladı.

Rusya Başbakanı, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’nin Rusya Federasyonu’na yaptığı tarihi ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren bir konuşma yaptı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ise yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“İki dost ülke arasındaki ilişkileri geliştirme isteğinizden dolayı ülkenize teşekkür ediyoruz. Bizler bu ilişkileri daha üst seviyelere taşımaya kararlıyız.”

Filistin halkının acısını sona erdirme ve Filistin davası için kapsamlı, adil ve kalıcı bir barış sağlama ihtiyacına vurgu yapan Kral Selman, “Körfez bölgesi ve Orta Doğu’da barış ve istikrara kavuşulması, Yemen, Suriye ve başka yerlerde yaşanan krizlerin de çözülmesi gerektiğinin üzerinde durduk. İran’ın genişleme politikalarını durdurması, iyi komşuluk ilkelerine uyması ve uluslararası normlara saygı duyması gerekiyor. Diğer devletlerin iç işlerine karışmamalı” dedi.

Kral Selman konuşmasını şöyle sürdürdü,

“Suudi Arabistan, kapsamlı kalkınmanın tarihsel ve önemli bir aşamasını yaşıyor. Bu aşamada gözler 2030 vizyonuna çevrildi.

Bu vizyonun programlarını ortak çıkarlarımızın menfaatine uygulamak için dost ülkenizin işbirliği içinde olmasını dört gözle bekliyoruz.

İki ülkenin petrol sahasındaki üretim azaltma sözleşmesine ulaşma çabaları başarılı oldu. Tüketicilerin ve üreticilerin çıkarlarını dengelemek için dünya petrol piyasasının istikrarını sağlama isteğimizin altını çiziyoruz.

Son olarak, Rusya Başkanını, ülkenizin ve dost canlısı Rus insanlarının sıcak karşılamalarını takdir ediyoruz. Başarılarınızın devamını ve Rus halkının refahını diliyoruz.”