Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman Misafir Programı kapsamında 90 devletten bin 300 hacıya ev sahipliği yapılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanı Abdüllatif Al-i Şeyh tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, bu yılki hac farizasını gerçekleştirmek üzere dünyanın dört bir yanından bin 300 hacıya ev sahipliği yapılması yönünde talimat verdi. Söz konusu program, Kral Selman Misafir Programı kapsamında Suudi Arabistan İslam İşleri, Evkaf, Tebliğ ve İrşat Bakanlığı’nın denetiminde gerçekleştiriliyor.

Bakan, açıklamasının devamında, misafirlerin Asya, Afrika ve Avrupa’dan olmak üzere toplam 90 ülkeden geldiğini kaydetti.

Kral Selman Misafir Programı’nın, Müslümanların kıblesi olması vasfıyla Krallık’ın haiz olduğu yüksek statüyü ve liderlik konumunu pekiştirdiğinin altını çizen Bakan, İslam ümmetine faydalı bütün işlerde İslam’a hizmet için bütün imkanlarını seferber eden Krallık’ın öncülüğünü vurguladı.

Bakan, kelime-i tevhidin yüceltilmesi adına İslam çağrısı bayrağının Krallık tarafından yüklenildiğine dikkat çekerek, Krallık’ın her daim Müslümanların birliğini gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini belirtti ve bunların, Hz. Peygamber’in (s.a.v), ashabın ve bu ümmetin ilk nesillerin takip ettikleri yolun bir örneği olduğunu söyledi.

Şeyh Dr. Abdüllatif Al-i Şeyh, Hicri 1417 yılında kurulmasından bu yana Kral Selman Misafir Programı’ndan dünyanın farklı ülkelerinden 43 bin 547 hacının faydalandığını kaydetti. Programın ayırt edici özelliğinin, önceki yıllarda programın kapsamına girmeyen diğer ülkelerden gelen pek çok Müslümanın hayalini gerçekleştirmesi olduğuna dikkat çeken Bakan, uygulanan yıllık planın mümkün olduğunca fazla ülkeyi içerek şekilde olduğunu belirtti.

Bakan son olarak Kral Selman Misafir Programı’nın güzel yankılar uyandığına atıfta bulundu.