Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, Somali Devlet Başkanı ile bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Somali Devlet Başkanı Hasan Ali Hayri ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirme yolları ele alındı.

Görüşmeye, Riyad Prensi Faysal bin Bender bin Abdulaziz, Suudi Arabistan Kralı Danışmanı Dr. Mansur bin Mutab, Devlet Bakanı Dr. Müsaid Ayban, Suudi Arabistan’ın Kenya Büyükelçisi Muhammed Abdulgani el- Hayyat ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Somali tarafından ise Dış İlişkiler ve Yardımlaşma Bakanı Ahmed İsa Avad, Somali Enformasyon ve Turizm Bakanı Tahir Mahmud Jely, Somali’nin Suudi Arabistan Maslahatgüzarı Salim Mao Hajji katıldı.

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı, dün, Riyad’da Mısır Cumhuriyeti Adalet Bakanı Muhammed Hüsam Abdurrahim’i kabul etti. Toplantıda, iki kardeş ülke arasındaki ilişkiler, Suudi Arabistan ile Mısır arasında adalet alanında ikili işbirliği ele alındı. Mısırlı bakan Kral Selman’a Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin selamlarını iletti.

Suudi Arabistan Adalet Bakanı, Mısırlı mevkidaşı ile iki ülke arasında Riyad Arap yargısal işbirliği anlaşması temelinde bir yönetici işbirliği bir sözleşme imzaladı. Her ülkede yürürlükte olan yasama ve yargı ilkeleri konusunda deneyim alışverişi yapmayı, mevcut en iyi araçları ve mekanizmaları kullanarak iki bakanlık arasında ortak programlar uygulanmasını hedefliyor.

İki taraf da, yasayı desteklemenin, yolsuzlukla mücadele etmenin, kamu fonlarını korumanın ve iki ülke arasında adalet ve yargı alanlarında ortak işbirliğini teşvik etmenin önemini vurguladı. Ayrıca iki bakanlık arasında ortak bir komite kurulmasına karar verildi.