Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman: Suudi Arabistan ve Irak’ın önünde ortaklık kurmak için tarihi bir fırsat var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan – Irak Koordinasyon Konseyi Riyad’da başladı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın da bulunduğunu ortak iktisadi koordinasyon konseyi toplantısında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Irak Başbakanı Haydar el-Abadi bir araya geldi.

Kral Selman, el-İbadi ve bakanlar heyetinin bulunduğu toplantıda “Bu ortak hedeflerimizi gerçekleştirmek için önümüze gelen tarihi bir fırsat. Bölgemizde, aşırılık, terörizm ve ülkeleri istikrarı bozma çabalarıyla karşı karşıyayız, bu zorlukların üstesinden gelmek için tam bir koordinasyon gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İmzalar atıldı

Toplantıda, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi’nin kuruluşu için imzalar atıldı. Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) bildirdiğine göre imzalanan ortak konsey ile
orta ve uzun vadeli planlama ve eylemin temel taşını oluşturan, sınırsız ticari, ekonomik ve yatırım faaliyetlerinde etkili bir dönem oluşturma kararı alındı.

Ayrıca toplantıda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ile üye olmayan 10 ülkenin petrol üretimi konusundaki iş birliğinin önemine ve petrol üretimi konusunda alınan kararların uygulanmasının gerekliliğine de değinildi.

Sadece ortak çıkarların söz konusu olmadığını, Suudi Arabistan’ın Irak ile ‘kardeşlik bağları, kan, tarih ve kader bağlarının’ olduğunu vurgulayan Kral Selman, Tillerson’un toplantıya katılımını takdir etti. Suudi Arabistan’ın, ABD liderliğindeki koalisyon devletlerinin ve birçok devletin katılımıyla Irak’taki terörizmin ortadan kaldırma ve teröristlerin yenilgiye uğratma konusundaki çabalarına övgüde bulundu. Irak anayasası çerçevesinde diyalog süresince Irak’ta yaşanan anlaşmazlıkların çözüme ulaşmasını temenni ederek ülkesinin Irak’ın birliği ve istikrarına olan desteğini yineleyen Kral Selman, ‘Irak’taki kardeşlerimizi terörizmin ortadan kaldırma başarılarından dolayı tebrik ediyoruz’ dedi.

Toplantı ‘tarihi bir fırsat’

Kral Selman konuşmasında “Bugünkü katılımımız, hepimizin bu Konsey’e olan ilgisini yansıtıyor” ifadelerini kullanarak iki ülkenin ilişkileri güçlendirmesini ve etkili ortaklık kurulma faaliyetlerine ulaşılması için düzenlenen bu toplantıyı ‘tarihi bir fırsat’ olarak değerlendirdi. Kral Selman,
Konsey toplantılarının, daha geniş ufuklara ulaşmak için ilerlemeye katkıda bulunmasını sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Kral Selman, İbadi ve Tillerson’la görüştü

Kral Selman, ortak koordinasyon toplantısı başlamadan önce Riyada’daki Yemame Sarayı’nda İbadi ile çeşitli alanlarda ikili ilişkileri, bunların yeni konseyde güçlendirme ve geliştirilme yollarını ele alan bir görüşme yaptı.

Öte yandan, Kral Selman toplantıdan önce, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Emir Halid bin Selman bin Abdulaziz ile görüşme yaparak; ikili ilişkileri, iki dost ülke arasındaki işbirliğini ve bölgedeki gelişmeleri görüştü.

“Etnik ve mezhepsel gerginliği sona erdireceğiz”

Irak Başbakanı Haydar İbadi ise, toplantıda şunları dile getirdi, “İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu, yaklaşımımızı ve politikamızı yansıtan ortak çabaların, iyi niyetlerin sonucudur. Suudi Arabistan’a yaptığımız bu son ziyaret, iki ülkenin her alanda işbirliğinin güçlendirilmesi için önemli bir dönüm noktası olacak.”

Terörle işbirliğine odaklanmanın iki ülke için ortak bir hedef olduğunu ve birlikte çalışarak, terörizmin İslam dinini temsil etmediğini dünyaya kanıtlamak zorunda olduklarına dikkat çeken İbadi, “Biz terörizmi yendik ve ulusal birliği savunarak işgal edilen şehirlerimizi kurtardık. Yeniden yapılanmaya gidiyoruz. Tüm Iraklılar arasında adalet ve eşitlik sağlama, etnik ve mezhepsel gerginliğin sona erdirilmesi ve geri dönüşüne izin verilmemesi ilkesine girdik” dedi.

Iraklıların topraklarını savunmak ve DEAŞ’tan kurtulmak için savaşta binlerce şehit verdiğine değinen İbadi, “Iraklılara umut kapılarını açmalıyız. Ülkede istikrar, yatırım ve kalkınma şansını artıracağız. İki ülke arasındaki bu işbirliğinin kalkınma şansını artıracağını umuyoruz. Bu nedenle, terörizmin geri dönmesini sağlayacak tüm kapıyı kapatma ve bölge halklarını çatışmalardan uzak tutma çağrısında bulunuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

“Suudi Arabistan ile Irak’ın işbirliği sürdürülmeli”

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı, ülkesi ile Suudi Arabistan ilişkilerinin ve ABD-Irak ilişkilerinin geliştirilmesine olan zorunluluğu vurgu yaptı. Irak Hükümetinin terörle mücadeledeki çabasına da övgüde bulunan Tillerson, Irak’ın yeniden yapılandırılması ve istikrarın güçlendirilmesine olan ihtiyacın altını çizdi.

Reformlara ve özel sektörün gelişimine katkıda bulunacak, Irak’taki yatırım ve yeniden yapılanma çabalarını teşvik edecek bu konseyin kurulmasını memnuniyetle karşılayan ABD’li Bakan, Suudi Arabistan ve Irak arasındaki Koordinasyon Konseyi’nin iki ülke ve bölgenin lehine olduğuna dikkat çekerek, Riyad ile Bağdat arasındaki işbirliğinin sürdürülmesi yönünde ABD’nin desteğini sürdüreceğini belirtti.