Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, Suudi-Rus İş Konseyi üyelerini ağırladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün Rusya’nın başkenti Moskova’da Suudi-Rus İş Konseyi üyelerini ağırladı.

Konuşmasında iki ülke arasındaki iş birliğinin önemine değinerek başlayan Kral Selman , “Bu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmek için ortak fırsatlar aramaya ciddi bir şekilde devam edeceğimizi vurgulamaktadır. Rus liderliğiyle ikili ilişkiler düzeyinde büyük bir ilerleme kaydetmiş bulunmaktayız. Daha güçlü ve daha kapsamlı bir bakış açısı için kurduğumuz bu ortaklık ise bizi bir hayli memnun etmektedir. Rusya’ya yaptığı üç ziyaret sırasında Veliaht Prens’e yönelttiğimiz yönergelerin de, imzalanan anlaşmalar yoluyla taraflar arasındaki ortaklığın güçlendirilmesi üzerinde belirgin bir etkisi olmuştur” dedi.

Kral Selman konuşmasını şöyle sürdürdü, “Krallığımız, 2030 Kraliyet Vizyonu uyarınca geniş bir kalkınma planı benimsemiştir. Bu adımın benimsenmesindeki sebep ise, ulusal ekonomiyi desteklemek ve onu ulusal ekonominin tek kaynağı olan petrole bağımlı olmaktan kurtarmak, ayrıca önümüzdeki yıllarda Krallığın gelişimindeki harita ve hedefleri temsil etmektir.”

Rusya ile ortaklıkları güçlendireceğiz

2030 vizyonun iki dost ülkenin gelişimi ve ilerlemesinde büyük önem taşıdığını belirten Kral Selman, “Bu vizyon, ticari alandaki umutları açığa çıkarmakta ve Rusya Federasyonu da dahil olmak üzere tüm ülkelerle ortaklıkları güçlendirmektedir. Önemli Rus Şirketlerinin, vizyonun şirketlerimizi her alanda güçlendireceği ekonomik fırsatlara dahil olması için etkili bir şekilde katılımlarını beklemekteyiz. Ayrıca bu vizyon, iki dost ülkenin de gelişimi ve ilerlemesinde büyük önem taşıyor. Krallık, bu alanda gerekli özeni sarf etmekte ve işinin gelişmesi ve geliştirilmesi için doğru ortamı sağlamış bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan önemli bir petrol üreticisi

Petrolün önemli bir üreticisi olan Krallık, tüketicilerin ve üreticilerin çıkarlarını dengelemek için küresel petrol piyasasının istikrarını sağlamaya ve sürdürmeye devam edeceğini ifade eden Kral Selman, Rusya’nın, küresel petrol piyasalarını yeniden dengelenmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Kral Selman konuşmasını şöyle sonlandırdı, “Çabalarınız ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunmak adına attığınız adımlar için hepinize teşekkürlerimi sunarım. Başarılarınızın devamını Yüce Allah’tan niyaz ederim.”