Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman’dan Cezayir Cumhurbaşkanı’na mektup | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya ve Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid bin Abdulaziz el-Falih Cezayir’de bir araya geldi.

Başbakan Ahmed Uyahya, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’ya gönderdiği mektubu Suudi Bakan Halid bin Abdulaziz el-Falih’ten teslim aldı.

Uyahya ve el-Falih, görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, petrol piyasasının dengeye kavuşması için çalışmalara devam edilmesi ve ekonomik ilişkilerin artırılması konularını ele aldı.

Suudi Bakan el-Falih Cezayirli mevkidaşı Mustafa Kaytuni ile de toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, dünya petrol piyasasındaki önemli gelişmeler ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), petrol üretimini düşürme kararıyla ilgili çalışmaların konuşulduğu bildirildi. Ayrıca üye devletlerin, üzerinde anlaşmaya varılan ve tam olarak kabul edilen indirim oranlarına uyma gerekliliği vurgulandı.

Öte yandan toplantıda, 30 Kasım 2017’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek olan OPEC ülkeleri ve dışarıda bulunan üretici ülkeler arasındaki toplantı hazırlıkları görüşüldü.