Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman’dan şehit ailelerinin özel ağırlanması talimatı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Yemen’deki “Umuda Dönüş Operasyonu’nda şehit düşen Sudanlı ve Yemenli askerlerin ailelerinden 1500 hacı adayını ağırlama emri verdi. Emir, İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanlığı tarafından yürütülen, Suudi Arabistan Kralı’nın 2018 yılı Hac misafirleri programı kapsamında verildi.

İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanı Şeyh Dr. Abdullatif eş-Şeyh, talimatın Suudi Arabistan Kralı’nın çalışmalarının ve genel olarak Müslümanlara ve özellikle şehitlerin ailelerine yönelik cömertliğinin bir uzantısı olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra şehitlerin dini inancın, kardeş Yemen topraklarının ve halkının izzetinin ve şerefinin korunmasındaki kahramanca fedakârlıklarının takdir edilmesi için verildiğini belirtti.

Şeyh Dr. Abdullatif eş-Şeyh, bakanlığın, misafirlere ibadetlerini kolaylık ve sükun içinde yapabilmeleri için huzur ve rahatlık sağlayarak Kral Selman bin Abdulaziz’in ve veliahdının ağırlama programı konusundaki istek ve emirlerini yerine getirmek için diğer hükümet sektörleri ile koordineli bir şekilde saatlerce çalışacağının altını çizdi.

Suudi havaalanları, limanları ve karayolu ulaşımı son günlerde, dünyanın dört bir yanından gelen hacıları karşılamaya başladı. Suudi hükümeti, hacıları karşılamak için kurumları, servisleri ve sektörlerindeki tüm imkanlarla her türlü çabayı sarf etti. Kamu Güvenliği Dairesi Başkanı Hac Güvenlik Komitesi Başkanı İçişleri Bakanı Yardımcısı General Said el-Kahtani ise bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Hac mevsimi için onaylanan güvenlik planlarının uygulanması ve güvenlik ve askeri sektörlerin Mekke ve Medine’deki güvenlik görevlerini yerine getirme hazırlıkları ele alındı. Güvenlik sektörünün liderleri ile Hac misafirlerinin güvenlik ve emniyeti sağlamaya yönelik destek planları ve acil durum planlarını tartışıldı.

Öte yandan, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı hacılara en iyi sağlık hizmetlerini sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bunlar arasında Hac’daki saha sağlık hizmetleri, hastaların nakli, olay yerinde meydana gelebilecek acil durumlarla başa çıkma ve kapsamlı ambulans filosu gibi hizmetler yer alıyor.

Sivil Havacılık Genel Kurulu, Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı ile Medine’deki Prens Muhammed bin Abdülaziz Uluslararası Havalimanlarına gelen hacı sayısını açıkladı. Bu yılki hac mevsiminin başlangıcından geçtiğimiz cumartesi gününe kadar, 2010 adet uçuş seferiyle 416 binden fazla hacının geldiğini bildirdi.

Hac ziyaretinde artış var

Sivil Havacılık Kurulu tarafından, Cidde’deki Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı’na 651 uçuş seferiyle 117 bin 441 hacı adayının ulaştığı ve ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’ye varan bir artış olduğu bildirildi.

Medine’deki Prens Muhammed bin Abdülaziz Uluslararası Havaalanı’na ise 1359 uçuşla 298 bin 645 hacı adayının ulaştığı ve geçen yılın aynı dönemine göre gelen hacı olan ziyaretçi sayısında yüzde 3’lük bir artış kaydedildiği açıklandı.