Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman’ın tweeti en çok etkileşim alan tweet oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Twitter 2017’nin ‘En çok etkileşim alan haber, eğlence ve spor tweetlerinin kapsayan raporunu açıkladı. Bu bağlamda Şarku’l Avsat gazetesi Arap dünyasını kapsayan bir rapor yayınladı.

Twitter, ‘Anlar’ kılavuzunu Arapça olarak bu yılın başlarında kullanıcılarına sundu. Bu yenilik seçilen anları görüntüleyerek kullanıcıların yeni içerikler keşfetmesini sağlıyor. Bu özelliğin amacı belli bir konudaki tweet’leri bir araya toplayıp ortak bir başlık altında paylaşmak olan ‘Anlar’ seçeneği hesabınızın ana sayfasında Tweetler, Takipçiler, Takip Edilenler’in olduğu satırda en sonda ‘Anlar’ adıyla yer alıyor.

2017’nin en önemli tweetlerinden biri de Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in Kurban Bayramı’nı Arapça olarak kutlamasıdır.

En popüler tweetler;

Suudi Arabistan Kralı Kral Selman bin Abdulaziz’in Suudi Arabistan’ın Milli Günü’nü tebrik ettiği tweet^, Suudi Arabistan’da 2017’nin en çok etkileşim alan tweeti. Ayrıca bu tweet dünya çapında paylaşılan ilk 100 tweetten biri. Bu tweeti, Kral Selman’ın Ramazan Bayramı’nı tebrik ettiği tweeti izliyor.

Suudi Arabistan’daki en önemli tweetler arasında, 2018 Dünya Kupası’na katılma fırsatını yakalayan Fehed el-Muvelled tebrik edildiği tweet bulunuyor.

Öne çıkan konular

Kadınlar, Suudi Arabistan’da araba kullanmalarına izin verilen tarihi açıklamanın ardından, yerel ve uluslararası kullanıcıların Twitter aracılığıyla haftada iki milyondan fazla tweet atarak, karar hakkındaki duygularını dile getirdi. Ayrıca en çok Retweet alan konu oldu.

ABD’de lise öğrencisi Carter Wilkerson’ın fast-food zinciri Wendys’den bir yıllık ücretsiz tavuk nugget isteği yaklaşık 3 buçuk milyon retweet ile tüm zamanların en çok retweet edilen tweet’i oldu. Wilkerson, Ellen Degeneres’ın programına konuk oldu.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yayılan meydan okuma (challenge) akımına katılan Suudi şarkıcı Abdul Aziz’in fast food restoranında 100 temizlik görevlisine yemek bağışlamasını içeren tweet çok sayıda Retweet aldı. Temizlik görevlilerine istenilen yemeğin yanında temizlik malzemeleri de dağıtıldı.
En çok kullanılan spor hashtagleri

1 #El Hilal futbol takımı
2 # el-Nasr FC futbol takımı
3 # El-Nadi El-Ehli futbol takımı
4 #İttihad FC futbol takımı
5 # Eş-Şebab FC futbol takımı

Nasr futbol kulübü başkan Prens Faysal bin Turki bin Nasır’ın Twitter hesabı en aktif spor hesapları listesinde birinci sırada yer alırken, oyuncu Fayez el-Maliki’nin Twitter hesabı eğlence hesapları listesinde birinci sırada yer aldı.