Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kraliçe 2. Elizabeth, Brexit’i onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına yönelik hazırlanan Brexit, meclisin ardından Kraliyet tarafından da onay aldı. Ülkedeki muhafazakârlarda kutlama havası hâkim.

İngiltere Başbakanı Teresa May’in ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına yönelik hazırladığı Brexit yasası salı günü Kraliyet onayını aldı. Mart ayında gerçekleşecek olan ayrılmanın ardından AB mevzuatı İngiliz mevzuatına dâhil edilecek.

May, kabinesinin daha önceki toplantısının ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Kraliyet onayını alan Avrupa Birliği’nden çekilme yasası, ülkemiz için tarihi bir an ve İngiliz halkının iradesinin gerçekleşmesi yolundaki önemli bir adımdır” ifadelerini kullanmıştı.

İngiltere’de kesinlik kazanan yasalara ilişkin Kraliçe 2. Elizabeth tarafından verilen Kraliyet onayı bir formalite niteliği taşıyor.

Avrupa Birliği’nden ayrılma yanlıları, yasa tasarısının onaylanmasını kutladı. Tasarı, aylar süren tartışmalardan ve May’in mensubu olduğu Muhafazakâr Parti’deki AB yanlısı milletvekillerinin desteğini kazanmak için kurduğu azınlık hükümetinin çözümlerinden sonra geçen hafta meclis tarafından onaylanmıştı.

AB karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP), İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını “başlangıcın sonu” olarak niteledi ve Kraliyet onayını memnuniyetle karşıladı.

Avrupa Birliği’nden ayrılma yanlısı bazı muhafazakârlar da onaydan duydukları hoşnutluğu dile getirdi.