Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kralın emriyle Suudi Arabistan özel sektörde 19.2 milyar dolar teşvik planı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da özel sektörün rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Suudi Arabistan’ın yeni girişim paketini açıklandı.

Açıklamada, ülkede ekonomiyi zenginleştirmek, inovasyonu desteklemek ve küçük, orta ölçekli işletmeleri teşvik etmek için 2030 vizyonunu gerçekleştirmek amacıyla başarı sağlamaya yöneldiği bir dönem olacağı belirtildi.

Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud’un özel sektörün teşvikini onaylayan ve özel sektör planını uygulamak için 72 milyar riyal (19.2 Milyar dolar) teşvik sağlanması ile ilgili özel emri yürürlüğe girmiş oldu.

Paket kapsamında 1,5 milyar Suudi Arabistan riyaline (yaklaşık 400 milyon dolar) ulaşan miktarda bir meblağı, bu şirketleri desteklemek ve onların yeniden başarılı olmasını sağlamak için tahsis edildi.

Proje desteğini yükseltmek için Suudi Arabistan’ın 10 milyar riyal( 2.66 milyar dolar) tahsis ettiği bu girişimin projelerin geliştirilmesinde kalitatif bir sıçrama oluşturması, etkinliği ve kalite düzeyini artırması bekleniyor.

Yeni Suudi Arabistan girişimleri 66 milyon riyal (17.6 milyon dolar) tahsis edilen ihracat teşvik programları girişimi başlatmayı da içeriyor. Bunun içinse ihracat finansmanı desteği sağlayan 5 milyar riyallık (1.33 milyar dolar) bir fon sağlandı.

Öte yandan Suudi Arabistan dün ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri finanse etmek için 800 milyon riyal (yaklaşık 213.3 milyon dolar) sermaye programı başlattığını duyurdu.
Ayrıca bu kapsamda 1.6 milyar (yaklaşık 426.6 milyon dolar) meblağlı küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için dolaylı kredi açma girişimini başlattı.

Bu bağlamda Suudi Arabistan, küçük ve orta ölçekli işletmeler için 2,8 milyar riyal (746,6 milyon dolar) tutarındaki cesur hükümet yatırım fonu girişimini başlatıldı.