Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kremlin: Putin ile Trump Paris’te kısa bir görüşme gerçekleştirecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Paris’te 10-11 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Birinci Dünya Savaşı Ateşkes Günü anma töreninde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump arasında kısa bir gayriresmi toplantı yapılacağını bildirdi.

Uşakov, Rus haber ajansı RIA Novosti’ye yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Rusya ve ABD liderlerinin Paris’te kısa bir görüşme gerçekleştirmesi üzerinde anlaşıldı. Burada gayri resmi bir toplantıdan bahsediyoruz. Daha detaylı bir görüşme Buenos Aires’de yapılacak G-20 zirvesinde düzenlenecek.”

Kaynaklar, Putin ve Trump arasında gerçekleştirilecek toplantıya medyanın ilgisinin organizatörlerde “kutlamaları gölgede bırakacağı” yönünde endişeye neden olduğu belirtildi.

Trump pazartesi günü yaptığı açıklamada 60 devlet başkanının katılmasının beklendiği 11 Kasım’daki kutlamalarda Putin ile görüşmeyi ummadığını söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Washington’ın 1987’de Sovyetler Birliği ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Füzeler Anlaşması’ndan çekilme niyetini açıkladığı ve Rusya’ya yönelik birtakım yaptırımlar uyguladığı böylesine kritik bir süreçte gerçekleşecek toplantıya yönelik beklentiler artmış durumda.

Ekim ayında Moskova’yı ziyaret eden Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Beyaz Saray’ın Paris’te iki devlet başkanı arasında bir toplantı düzenlenmesi yönündeki isteğini dile getirmiş ve Putin’in bu fikri memnuniyetle karşıladığını belirtmişti.

İki lider arasındaki ilk ikili görüşme temmuz ayında, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşmişti.