Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kremlin: Rusya ilk saldıran taraf olmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme kararının ardından yaptığı açıklamada, Rusya’nın nükleer bir saldırıyla tehdit edilmesi halinde bile ilk saldıran taraf olmayacağını söyledi.

Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme kararıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Peskov, ABD’nin, anlaşmadan ayrılıp yeni orta menzilli nükleer füzeler geliştirmesi halinde, Rusya’nın da askeri güç dengesini sağlamak için misliyle karşılık vermek zorunda kalacağını belirtti.

‘Rusya anlaşmaya sadık kaldı’

Peskov, Trump’ın, Rusya’nın söz konusu anlaşmayı ihlal ettiği şeklindeki iddiasını reddederek, “Rusya bu anlaşmanın maddelerine sadık kaldı ve kalmaya devam ediyor” dedi.

Nükleer bir saldırıyla tehdit edilmesi halinde bile, Rusya’nın ilk saldıran taraf olmayacağını dile getiren Peskov, Moskova’nın, Washington’dan bu konuda açıklama yapılmasını beklediğini söyledi.

Öte yandan, ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Boston, bugün Moskova’da Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolay Patruşev ile bir araya geldi. Bolton, daha sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecek.