Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kremlin, siber saldırı düzenlediğine dair Batı suçlamalarını reddediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin dün, ABD ve İngiltere’nin Rus destekli bilgisayar korsanlarının her iki ülkede önemli bilgi ağlarını tehdit ettiğine dair uyarıları ‘asılsız olarak’ niteledi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, yaptığı basın toplantısında “Bu yeni suçlamaları neye dayandırdıklarını bilmiyoruz. Eskiden olduğu gibi Amerikalı ve İngiliz meslektaşlarımız zayıf dahi olsa kanıt aramakla ilgilenmiyorlar” diye konuştu. Bu suçlamaların ‘asılsız ve yanlış’ olduğunu vurguladı.

Washington ve İngiltere’nin geçen pazartesi günü yaptığı ortak açıklamada gizli servislerin elde ettiği bilgiler doğrultusunda kullanılan yöntemlerin ayrıntılarına ve Rus bilgisayar korsanlarının büyük bir oranda internet ağlarının alt yapısına sızdığına yer verildi. Uzmanlar bu hazırlıkların, bir siber saldırı ihtimalini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Rus bilgisayar korsanlarının hazırlık yaptığı iddia edildi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, korsanlığın sivil ve askeri istihbarat ajanslarının koordineli bilgi saldırılarını içeren kapsamlı bir operasyonun parçası olduğunu söylüyor. Batılı ülkeler Moskova tarafından internete yanıltıcı bilgiler yayıldığını ve çeşitli şekillerde korsanlık faaliyetlerinin devam ettiğini iddia ediyor.