Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kripto paralar yeni bir yarışa giriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra: Mutlak Münir

Dijital para fiyatları,2017’deki olağanüstü yükselişin ardından bu yılın ilk aylarında, dramatik bir düşüş yaşadı. Medya ve sosyal medyada söz konusu para birimlerinin satışına yönelik daha fazla yasağın getirileceğine dair beklentilerin gündeme gelmesi bu düşüşü daha da artırıyor.

Ancak Saxo Bank tarafından dün yayınlanan özel bir raporda “Tüm bu gelişmeler dijital para birimlerinin güçlü bir şekilde geri dönüş olasılığını ortadan kaldırılamaz” denildi.

Dijital para birimi kaynakları, alım-satımı ve desteği sağlayan birçok hedge fonunun kapanmasıyla piyasada ani bir düşüş yaşandı. Dijital paralar, 2017 yılında gösterilen büyük ilgiye rağmen 2018’in ilk çeyreğini değerinin yüzde 52’sini kaybetmiş olarak kötü bir şekilde geçirdi. Bu büyük kayıp, dijital para piyasasını bir araya getiren itici bir güç oldu.

Piyasa, bazı şirketlerin dijital para piyasasına yönelik bir takım alım-satımlarına şahit oldu.

Örneğin Goldman Sachs merkezli mobil finansal ödeme sistemi Circle, kripto para borsası Poloniex’i satın alırken, geleneksel finans şirketi Monex Group Inc, kripto para borsası Coincheck’i aldı. Yahoo Japan Şirketi ise, BitARG Exchange Tokyo’nun hisselerinin yüzde 40’ını bünyesine dahil etti.

Ancak, G20 üyeleri de dahil birçok ülkenin yıl sonuna kadar bu alanda standartları ve şartları belirlemek üzere bir takım girişimlerde bulunması, dijital para piyasasının önünün halen açık olduğunu gösteriyor. Google ve Facebook gibi çok sayıda sosyal ağ platformlarında ise dijital para birimi reklamlarının engellenmesi olumsuzluğa neden oldu.

Saxo Bank’ın raporuna göre düzenlemelerde muhtemel bir artış olması halinde elinde büyük miktarda dijital para bulunanların yaptığı satışlarda, Mt. Gox dijital para yönetimi şirketinin satış süreci vakasına benzer bir satış dalgası yaşanabilir. Bunun, altında yatan faktörler ve etkilerin bir kombinasyon mu yoksa sadece bir kehanet mi olduğu ise önümüzdeki dönemlerde görülecek.

Dijital parayı takip eden kaynaklar, borsalarda büyük bir düşüş olması durumunda geleneksel finans sistemine potansiyel bir alternatif olan dijital para piyasasına yönelik bir fon akışı olmasını bekliyorlar. Saxo Bank raporunda bununla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Tarihi olarak birçok dijital para global belirsizlik, Brexit, Trump’ın seçilmesi ya da Kuzey Kore’nin füze testleri gibi risklerin olduğu bir ortamda fiyat artışı yaşadı. Kurumsal paranın girişi ve dijital paralara yönelik doğru oranda düzenleyici önlemler dijital paralarda iyi bir ikinci çeyrek yaşanmasına neden olabilir”

Yavaşça son satış ve düşüş trendinin sona erdiğinin görüleceğine inanılan raporda bunun sebebinin birçok negatif etki yaratan önemli gelişmenin geride bırakılmış olması gösteriliyor. Belirsizliğin büyük oranda ortadan kalkması ve son çıkış sürecinde piyasaya giren zayıf halkaların düşüş sürecinde iyice döküldüğü aktarılan raporda, “Şu anda içerde olanlar, bu kötü sezonun başlangıcında ayakta kalabilmiş sağlam yatırımcılardır” ifadeleri yer aldı.