Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Küba’da 107 kişinin öldüğü uçak kazasının ardından yas ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Küba’nın başkenti Havana’dan kalktıktan bir süre sonra düşen Boeing 737 savaş uçağında ölü sayısı 107’ye ulaşırken Küba yönetimi bugünden itibaren 2 günlük yas ilan etti.

Havana’dan Holguin kentine gitmek üzere, Cuma günü havalanan ve 104 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan uçağın, Jose Marti Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düşmüştü.

Olayda, 3 kadın dışında kurtulan kimse olmadığını açıklayan Küba Hükümeti ise iki günlük ulusal yas ilan etti

Uçakla ilgili gün boyu yayınlar yapılsa da, uçağın neden düştüğüne dair bilgi verilmedi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, “Gerekli bütün araştırmaları yapacağız ve bilgiye ulaşır ulaşmaz vatandaşlarımızla paylaşacağız” dedi.

Düşen uçağın, Cubana Havayolları tarafından Meksikalı bir şirketten kiralandığı ifade edilmişti. Meksika hükümeti tarafından yapılan açıklamada, uçağın 1979 yılında üretildiği ve Kasım 2017’de tamirat geçirdiği belirtildi.

Havana yönetiminin uçağın yolcu listesine dair henüz bir açıklama yayınlamaması nedeniyle, uçakta bulunan yabancı yolcular hakkındaki bilinmezlik artıyor. Küba basını yolcuların büyük çoğunluğunun Kübalı olduğunu 6 mürettebatının ise Meksikalı olduğunu aktarmıştı.

Arjantin hükümeti, düşen uçakta iki Arjantin vatandaşının olduğunu açıkladı. Arjantinli dünyaca ünlü futbolcu Diego Armando Maradona ise kazada hayatını kaybedenler için taziye dileğinde bulundu.
Küba’da son uçak kazası 2017 Nisan’ında yaşanmıştı. Ülkenin batısındaki Artemisya dağları üzerinde seyreden 8 mürettebatlı bir savaş uçağı düşmüştü.

2010 yılında ise Şili’nin başkenti Santiago ile Küba’nın başkenti Havana arasında sefer yaparken düşen HTR-72 tipi bir yolcu uçağı düşmüştü. Kazada 28’i yabancı 68 kişi ölmüştü.