Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Küba’da yarın düzenlenecek seçimlerle Castro dönemi sona eriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kübalılar yarın, önümüzdeki nisan ayında görevini bırakacak olan Raul Castro’nun yerine getirilecek isim de dahil Ulusal Meclis’in 605 üyesini seçecek.

Yaklaşık 60 yılsüren Fidel Castro ve ardından Raul Castro döneminden sonra ilk kez Küba liderliği 1959’daki devrimden bu yana herhangi bir çatışma yaşamadan başka birine devredilecek. Yeni liderin ismi ise 19 Nisan’da belirlenecek. Nitekim bu tarihin “Latin Amerika’da ABD emperyalizmine ilk yenilgisini” yaşatan Domuzlar Körfezi’ndeki çıkarmanın 57. yıl dönümüne denk gelmesi tesadüf değil.

İktidardaki Küba Komünist Partisi tarafından dikkatle seçilen bölge parlamentoları ve Ulusal Meclis’in 605 üyesinin seçimi için 8 milyondan fazla Kübalı oy vermeye çağrıldı. Adayların Küba Komünist Partisi üyelsi olup olmamasının önemli olmadığı, hükümete yakın ancak siyasi partilerle bağlantısı olmayan bir sendika veya öğrenci kuruluşundan da gelebileceği belirtildi. Raul Castro, 2017 yılında yaptığı açıklamada “Seçime siyasi partiler katılamaz ve kampanya finanse edemez. Adayların seçimi halkın yetkinlik, kapasite ve bağlılığına dayalıdır” demişti. Granma gazetesi ise “Kimse destekçi çekmek için oylarını ya da yeteneklerini sergileme sözü veremez. Bu, sosyalist demokrasinin gururu dediğimiz şeyin gerçek ve sıra dışı bir yüzüdür” diye yazmıştı.

Ulusal Meclis’in gelecekteki üyelerinin listesi, partinin genel sekreteri Raul Castro ve tarihi devrimin halen hayatta olan aktörleri de dahil Küba Komünist Partisi liderlik üyelerini de kapsıyor. Üyelerin yarısından fazlası, yaklaşık 322’si kadınlardan oluşuyor. Parlamento, yarın düzenlenecek seçimlerde yeni Küba Devlet Başkanı’nı seçecek olan Danıştay’ın 31 üyesini de atayacak.

86 yaşındaki Raul Castro, bu sene Küba Devlet Başkanlığı konusunda kendisi için belirlediği 10 yıllık dönemi kutlayacak. Analistler, Castro’dan sonra ülke liderliğine 57 yaşında olan ve devamlılık sözü veren Birinci Başkan Yardımcısı Miguel Diaz-Canel’in seçileceği görüşünde bekliyor. Canel, geçen kasım ayında “Devrimi savunan Küba’da her zaman bir başkan olacak. Halktan gelen yoldaşlar olacak” demişti. Ancak Küba Devrimi’nden sonra dünyaya gelen Canel, “tarihsel” bir figür değil.

Küba’da hukuk ve tarih profesörü Julio Guasier, bir sonraki devlet başkanının karar alma sürecinde “kuruluşlardaki performanslarından” yararlanılacağını söyledi.

Küba’daki rejimi değiştirmek için referandum çağrısı yapan muhalif Maria Paya Acevedo ise partisinin “hiç kimsenin seçilemeyeceği seçim sürecinin reddedilmesi” konusundaki politikayı takip edeceklerini söyledi. Manuel Moroun liderliğindeki Otro 18 Hareketi de değişiklik çağrısında bulunurken, “Vatandaşlar seçimlere katılmayacak. Halkı, seçim sisteminde değişikliğe yönlendirmenin önemli bir an olduğuna inanıyoruz” dedi. Ayrıca Hareket’in adaylarının mahalle meclisleri düzeyindeki katılımlarının da engellendiğini belirtti.