Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Küba’da yeni dönem | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Küba Ulusal Meclisi, 18 Nisan’da Raul Castro’nun yerine devlet başkanlığı için Başkan Yardımcısı Miguel Diaz-Canel’i tek aday olarak gösterdi. Böylece Küba’da 60 yılın ardından ilk kez devlet başkanlığında Castro adı olmayacak.

Devlet medyasının aktardığına göre milletvekilleri ilk olarak yeni meclis oturumunun açılışının hemen ardından parlamento kadrolarını tayin etti. Parlamentonun 31 üyesi, devlet konseyi kurmak ve en yüksek yürütme organı olan Meclis Başkanı’nı seçmek üzere belirlendi. AFP, oylamanın dün öğleden sonra gerçekleştiğini ve yeni devlet başkanının resmi olarak bugün ilan edileceğini aktardı.

Görev değişimiyle birlikte 1959 yılındaki devrimden bu yana ilk kez devlet başkanlığı makamında Castro soyadını taşımayan biri oturmuş olacak.

Fidel Castro, 2006 yılında koltuğunu kardeşi Raul Castro’ya bırakmış ancak Komünist Parti liderliğini sürdürmüştü. Fidel, 2016 yılı sonlarında 90 yaşında ölmüştü. Raul’ün ise bugün başkanlık makamından ayrılarak, yerini 57 yaşındaki Devlet Başkanı Yardımcısı Miguel Diaz Canel’e devretmesi bekleniyor.

2013 yılında Devlet Başkanı Yardımcısı görevine getirilen Diaz Canel, hükümeti birkaç yıl önce düzenli olarak yurt dışında ve medyada temsil etti. Canel’in hedefinde yaşlanan ekonomi modelini modernleştirmek var.

ABD’nin Boston şehrinde uluslararası ilişkiler profesörü olarak görev yapan Paul Webster Hay söz konusu değişime ilişkin şunları söyledi:

“Miguel Diaz Canel’in bu misyonun baskısına direnip direnemeyeceğini takip etmek çok önemli. Fidel ve Raul, konumlarını hak ettiklerini göstermek zorunda değildi. Devrimi gerçekleştirdiler ve hiç kimse devlet başkanlığını hak edip etmediklerini sorgulamadı. Ancak değişime izin veren bir demokratik model ortaya koymadılar. Diaz Canel’in zor bir görevle karşı karşıya kalmasının başlıca nedenlerinden biri de bu.”

Yıllar sonra ilk kez Küba’da devlet başkanlığı, 1959 devrimine tanık olmamış bir isim tarafından devralınacak. Aynı zamanda yine ilk kez bir devlet başkanı, Küba Komünist Partisi’ne başkanlık etmeyecek. Ancak 2021 yılına kadar Parti’nin liderliğine devam edecek olan Raul Castro sayesinde ülkenin bu eksikliği doldurulmaya çalışılacak.

Yeni Ulusal Meclis çerçevesindeki sorumluluk düzeyi, sistemin reform iradesinin de bir göstergesi olacak. Ancak yeni devlet başkanı, henüz sistemin devamlılığı konusunda herhangi bir program sunmadı. Parti ve parlamentonun sesine kulak vermesi gereken yeni lider, 2030’a kadar takip edeceği siyasi ve ekonomik eğilimlerini yavaş yavaş ortaya koyuyor.

Miguel Diaz Canel, Santa Clara şehrindeki son parlamento seçimlerinde yaptığı açıklamada, “Bir sonraki hükümet, hesap hakkını halka verecek ve karar almada halka itibar edecek” ifadelerini kullanmıştı. Uzmanlar ise gelecek devlet başkanının ekonomik açıdan ilgi odağı olacağını, durgun bir ekonomiyi (2017 yılında yüzde 1,6) güçlendirmek, ithalata ağırlık vermek ve bugün zayıf düşen müttefiki Venezuela’ya yardım etmek için gerekli reformları sağlayacağını belirtti.