Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Küba’ya seyahat edecek ABD’liler için yeni kısıtlamalar getirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD hükümeti dün Küba’ya seyahat edecek ABD vatandaşları için yeni kısıtlamalar getirildiğini açıkladı.

Donald Trump, Obama döneminde Demokrat Parti’nin, Havana (Küba’nın başkenti) ile iyi ilişkilere yönelme kararını geri çekeceğini belirtmişti. Reuters Haber Ajansı’nın naklettiğine göre, Hazine bakanlığından yapılan açıklamada, perşembe günü başlayan değişikliklerin Küba komünist ordusunu, istihbarat ve güvenlik servislerinin, ABD’li işadamlarından ve turistlerden faydalanılmasının önlenmesi hedeflendiği bildirdi.

Bakanlık, işlemlerden men edilen Küba hükümet yetkililerinin listesini genişleteceğini ve polis teşkilatlarının Küba’ya ihracatları engellemek üzere görevlendirileceğini duyurdu. Ancak yönetim, ticaret işlemlerinin devam etmesine ve değişiklerin öncesinde yapılan seyahat düzenlemelerinin çoğuna izin vereceğini belirtti.

ABD’liler Küba’ya yolculuk yapabilecekler

ABD’li yolcular yasal olarak Küba’ya gidebilecek. Ancak ABD merkezli şirketleri kullanarak ve ABD temsilcisi refakati eşliğinde yolculuk yapabilecekler.

Yeni düzenlemeyle birlikte Amerika’dan bu ülkeye seyahat etmek isteyenlere, eskiden olduğu gibi ABD şirketleri tarafından işletilen tur gruplarının organizasyonuyla gitmeleri ve sponsor olan grubun bir temsilcisinin de onlara eşlik etmesi şartı getiriliyor. Böylece, eski Başkan Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro’nun 2015’te diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesinden önceki daha sıkı kurallar içeren uygulamaya geri dönülmüş oldu.