Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kudüs eylemlerinde bir Filistinli öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail işgali altındaki Filistin şehirlerinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve İsrail’in Yahudi yerleşimlerini artırma çalışmalarına karşı Cuma günleri düzenlenen halk protestoları, dün, 14’üncü haftasını geride bıraktı.

El-Halil kentinde, dün düzenlenen gösterilerde, 24 yaşında ve iki çocuk babası olan Muhammed Zeyd el-Caberi adındaki Filistinli bir genç İsrail ordusuna bağlı güçlerin ateşiyle öldü. Caberi, el-Halil kentinin orta kesimindeki Babu’l Zaviye semtinde bulunduğu bir esnada İsrail güçlerinin kurşunlarına hedef oldu. Ağır yaralanan el-Caberi, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Filistinli ulusal ve İslami direniş hareketlerinin çağrısıyla, dün, Cuma namazı sonrası birçok şehirde halk protestoları devam etti. Ancak İsrail ordusu, gerçek ve plastik kurşunlar ile göz yaşartıcı gazlar kullanarak protestoculara karşı şiddet uyguladı. İsrail güçlerinin müdahalesi sonrası çok sayıda Filistinli yaralandı.

Doğu Kudüs de gerginliklere sahne oldu

İşgal altındaki Doğu Kudüs de gerginliklere sahne oldu. İsrail ordusuna bağlı kuvvetler, kentteki Yahudileştirme kampanyasına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilmek istenen maraton koşusunu engelledi. Üzerinde “Kudüs Filistin devletinin başkentidir” yazılı tişörtlerle koşuya katılmak isteyen Filistinliler İsrail güçlerinin engeliyle karşılaşırken, ordu güçleri Kudüs’te maraton koşusunun güvenliğini sağlamak bahanesiyle geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı.

Kudüs yakınlarındaki el-İseviye beldesi sakinleri de protesto eylemlerini 6’ıncı haftasında da sürdürdü. Belde girişinde toplanan Filistinliler, Cuma namazını kıldıktan sonra İsrail güçlerinin beldenin etrafına asker konuşlandırmasını protesto etti.

Ramallah’da düzenlenen gösterilerde de İsrail güçlerinin müdahalesi sonucu çok sayıda protestocu yaralandı. Ramallah’ın doğusunda bulunan Yahudi yerleşimcilerin tehdidi altındaki el-Mezraa beldesinde İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşimlerini birbirine bağlama projesi protesto edildi.

Filistinlilere, güç kullanarak müdahale edildi

Kalkiye kentine bağlı Kefr Kadum beldesinde, İsrail güçleri, Yahudi yerleşimcilere ve hükümetin 14 yıldır kapalı olan beldedeki bir caddeyi yerleşimciler lehine açma girişimine karşı protesto yürüyüşü düzenleyen Filistinlilere, güç kullanarak müdahale etti.

Belde etrafındaki zeytin ağaçları arasında üslenen İsrail güçleri protestoların başlamasına kısa süre kala beldeye girerken, protestoculara göz yaşartıcı gazlarla müdahale etmeleri nedeniyle birçok protestocu nefes almakta zorlandı.
Nablus’un Cebel el-Ras beldesinde ise belde yakınlarında bulunan Maali Livona Yahudi yerleşim biriminde yaşayan bazı yerleşimcilerin beldede bulunan bazı bölgelere el koyma girişimlerine karşı koydu. Filistinli protestocular, İsrail ordusu tarafından desteklenen Yahudi yerleşimcileri püskürterek bölgede kurdukları çadırları ateşe verdi. Bunun üzerine belde sakinleri ve İsrail ordusuna bağlı güçler arasında çatışmalar yaşandı.

Gazze’nin doğu sınırında da gerginlik vardı. Bölgedeki zırhlı araçlar ve askeri kulelerde konuşlu İsrail askerlerini protesto eden onlarca genç İsrail güçleriyle çatışmalara girişti. Ordu güçleri olay sonrası bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı.