Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kudüs Vakıflar Dairesi Genel Müdürü’nden İsrail’e suçlama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs Vakıflar Dairesi Genel Müdürü Şeyh Azzam el-Hatib, İsrail polisini, Mescid-i Aksa içindeki güvenlik görevlilerinin çalışmalarını engellemek, böylece aşırılık yanlısı ve yerleşimci Yahudiler’in Aksa’ya girmelerine imkân vermekle suçladı.

Şeyh Azzam el-Hatib, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada “İsrail polisi, muhafızları zaman zaman 144 dönümlük Mescid-i Aksa’daki görevlerinden alıyor ve yerleşimcilerin ve radikal Yahudilerin, Aksa’yı tahrip etmesine izin veriyor” ifadelerini kullandı.

Azzam el-Hatib, İsrail polisinin görevinin Mescid-i Aksa’nın dış kapılarında güvenliği sağlamak olduğunu ancak 6 ay içinde tutuklamalar ve kargaşayla 5 Aksa muhafızını görevden aldığını söyledi. Genel müdür, bu uygulamaların onlara maddi manevi sıkıntı yaşattığına da dikkat çekti.

İsrail polisi, Mescid-i Aksa muhafızlarını, Devlet Güvenlik Komutanı tarafından imzalanan askeri emirle devlet güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle tutuyor. Vakıflar Müdürlüğü ise yasal yetkileri bilmediği için İsrail mahkemeleri ile bağlantı sağlayamıyor.

Ürdün’le 1994 yılında bir barış anlaşması imzalayan İsrail’in, anlaşma gereği Kudüs’ü İslami kutsal bir şehir olarak kabul ettiği biliniyor. Ürdün, Mescid-i Aksa’ya muhafız tayin ediyor.

Kıdemli bir Aksa muhafızı olan Nasır Necip AFP’ye verdiği bilgilerde “Özellikle radikal Yahudilerin bazı programlar ve namazlar esnasında Mescid-i Aksa’ya saldırdıkları bu zor zamanlarda muhafızların vazifeleri çok önemli. Ramazan başlamak üzere ve binlerce kişi namaz için Aksa’ya gelecek. Çok sayıda muhafıza ihtiyacımız var. Ancak İsrail polisi, Ürdün tarafından görevlendirilen yeni muhafızları devre dışı bıraktı. Birkaç ay önce işe başlaması gereken bu muhafızların sayısı 69’a ulaşıyor. Polis, bu muhafızların İsrail güvenlik güçlerinin onayı olmadan Aksa’ya girmelerine izin vermiyor” dedi.

Bu arada Ürdün Hükümeti, İsrail Dışişleri Bakanlığı’na protesto mesajları göndermeye devam ediyor. Hükümet Sözcüsü Muhammed Al-Momani, daha önce yaptığı açıklamalarda Aksa’ya yönelik İsrail ihlallerini, özellikle de aşırı radikal Yahudilerin baskınlarını kınadığını söylemişti.

Kudüs, İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmanın merkezinde yer alıyor. İsrail 1967’de Kudüs’ün doğu kısmını işgal etti. 1980’de ise Kudüs’ü uluslararası toplumun kabul etmemesine rağmen “Ebedi Başkent” olarak ilan etti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, Aralık ayında ülkesinin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı vermiş, Trump’ın, bu ay yeni büyükelçiliğin açılışına katılmak üzere Kudüs’e gideceği söylenmişti. Ancak dün yapılan açıklamada Trump’un açılışa katılmayacağı bildirildi.