Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kudüs’e Destek Kongresi, dünyaya Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıma çağrısı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın başkenti Kahire’de, 86 ülkeden heyetlerin katılımıyla, dün faaliyetlerini tamamlayan Dünya el-Ezher Kudüs’e Destek Kongresi, ABD Başkanı Donald Trump’a, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararından geri dönmeye davet etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararında ısrar etmesinin şiddeti besleyerek tüm dünyaya yayacağını belirten Kongre, “Kudüs’ün, uluslararası güçlerin tanıması için çalışılması gereken Filistin devletinin başkenti olduğunu” bir kez daha yineledi.

Kongre’de bir konuşma gerçekleştiren Kral Selman, Dinler ve Kültürler Arası Diyalog Merkezi Genel Sekreteri Fasil Bin Muammer, Filistin davasıyla ilgilenen Yahudi, Hristiyan ve İslami dini kuruluşlara, görüş yakınlığı için el-Ezher gözetiminde bir ortaklık kurmaya davet etti. Selman yaptığı konuşmada “Kudüs, uzun yıllar boyunca dinlerin ve mezheplerin ortak yaşam şemsiyesi altında buluştuğu, herkesin birbirine karşı anlayışlı ve diyalog içinde olduğu bir şehir olmuştur. Avrupalıların Filistin davasına dair kararlarına İsrail’in yaptığı batılılara kendi ilkeleri çerçevesinde hitap etmekle baskı kurabiliriz” dedi.

Sonuç Bildirgesi

Dünya el-Ezher Kudüs’e Destek Kongresi, dün de faaliyetlerini sürdürürken, Kongre’ye Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve çok sayıda dini, siyasi isimler ile fikir adamı ve entelektüeller katıldı.

Katılımcılar, yayınladıkları ortak bildiride, Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti olduğunu ve tüm ülkelerin Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıması için ciddi bir çalışma yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Kudüs konulu kongrede yayınlanan ortak bildiride “Kudüs’ün Araplığı tartışmaya girilmez bir gerçektir. Bu gerçek binlerce yıldır tarihi olarak da sabittir. ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararının kesin olarak reddedilmesi gerekmektedir. Bu kararı verenler kararlarından bir an önce dönmemeleri halinde terörü besleyecek ve tüm dünyaya yayılmasına sebep olacaklardır. Bununla birlikte Arap-İslam devletleri ile Müslüman, Yahudi ve Hristiyan tüm devletler ve halklar, İsrail’in Filistin topraklarına uyguladığı zalim işgali bitirmek için harekete geçmelidir” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Filistin halkının özgürlük mücadelesini ve Trump’ın kararına karşı başlattığı intifadayı desteklediğini ifade eden Kongre katılımcılar, el-Ezher üniversitesinde okutulmak üzere Kudüs’e dair bir kitap hazırlayacaklarını açıkladılar. Katılımcılar ayrıca, uluslararası kuruluşlara, Kudüs’ün yasal statüsünü koruma, kimliğine vurgu yapma ve Filistin halkının korunması için gerekli bütün icraatları gerçekleştirmeye davet etti.

Papa ve AB, Filistin’in yapısının korunması için çabalıyor

Kongre’de bir konuşma gerçekleştiren Yemen Vakıflar Bakanı Dr. Ahmet Atiye, Filistin davasının Arap ülkeleri açısından öncelikli dava olduğunu ifade ederek, “ABD tarafından yapılan icraatlar terörün ta kendisidir. Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti olarak ilan eden Trump, Kudüs’e Washington’un bir semti muamelesini yapıyor. Kudüs, Araptı ve Arap olarak kalacak. Barışçıl yollardan ayrılmadan Kudüs’ü korumalıyız” ifadelerini kullandı.

Arap Birliği Eski Genel Sekreteri Amr Musa, Kongre’de yaptığı konuşmada, “Kudüs’ü ziyaret ederek Cami ve Kiliselerinde dua etmek ve Filistin halkının direnişi için moral desteğinde bulunmak, Filistin Devlet Başkanı ile dini ve siyasi liderlerin uzun zamandır davet ettiği bir faaliyettir. Meseleyi enine boyuna ele alan çalışmaların hazırlanması bu noktada büyük önem arz ediyor” diyerek, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bu konuda gerekli çalışmaları yapma ve Filistinlilerin tanıklıklarına her türlü çalışmalarda yer verme çağrısı yaptı.

Fransa’nın Eğitim ve Bilimsel Araştırma Uluslararası Müsteşarı Terry Rambo, Papa’nın da dinler ve kültürler arası diyaloğa davet ettiğini belirterek uluslararası toplumdan Kudüs’ün ve Kudüslülerin korunması gerektiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin Filistin’in durumunu kabul ettiğini ve Filistin’i korumak için çabaladığını belirten Rambo, “AB ve Papa Françoise, Kudüs davasının yayılmasını destekliyor. Bu kapsamda, Papa, Kudüs’ün diyalog ve dinlerin bir arada yaşadığı bir kent olarak tanınması gerektiği noktasında çok sayıda istişare gerçekleştirmiştir” şeklinde konuştu.