Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kültür Heyeti, Suudi Arabistan’da 100 kültür ve sanat faaliyeti düzenledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kültür ve Spor Kurulu Başkanı Turki Al-Şeyh, Ortadoğu’nun en büyük müzik şirketi Rotana ile Krallık’ın farklı bölgelerinde yaklaşık 100 teknik ve kültürel faaliyet düzenlenmesi için anlaşma yapıldığını duyurdu.

Kültür İdaresi tarafından yayınlanan açıklamaya göre şirketin CEO’su Salim el-Hendi ile aralarında Krallık ve Arap dünyasındaki şairlerin de bulunduğu 80’den fazla sanatçının katıldığı etkinliklerin düzenlenmesi için anlaşma imzalandı.

Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad el-Avad’a programlar ve programların topluma uygun hale getirilmesi için verdiği desteği için şükranlarını sunan Al-Şeyh, Avad’ın kültür heyetinin amaçlarına ulaşmasını gerçekleştirme ve bu gibi faaliyetlerde Suudi kimliğini ortaya çıkarmasındaki desteğine vurgu yaptı.

Bu adım, Kültür Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu’nun kuruluşunun açıklanmasından sonra Krallık’taki kültürel hareketliliğin başlangıç noktası olarak atıldı.

Kültür Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu, Riyad’daki Boulevard’da, 23- 26 Nisan tarihleri arasında Dünya Kitap Günü’nü özel etkinliklerle kutluyor.

Kutlamalara hükümet yetkilileri, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi, Ulusal Kral Fahad Kütüphanesi ve Prenses Sahab Bint Abdullah’ın yanı sıra bazı gönüllü kuruluşlar da katıldı.

Halka açık olan etkinlikler kapsamında konuşmacılar, bilgi oluşumunun önemine inanmanın, kültürleri desteklemenin, bireylerin yaşam tarzını geliştirmenin ve ilham verici toplumlar kurmanın yardımcısı olan bilimlerin ilerletilmesinin yanı sıra bilgilerin geliştirilmesi konularını da ele alacaklar.

Söz konusu etkinlikler, komisyon tarafından desteklenen temel sektörlerden biri olan edebi alandaki gelişmelere verilen önem kapsamında başlatıldı.