Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuraklık Irak’ı tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Tarım Bakanlığı, özellikle buğday ve arpa gibi ülkenin tarımsal ürünlerinin, su kaynaklarının yetersizliği nedeniyle, önceki döneme kıyasla yüzde 30 oranında düşebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Ancak Su Kaynakları Bakanlığı’ndaki üst düzey bir yetkili, bilimsel verilerin eksikliği altında yayınlanan bazı abartılı verilerin, Iraklıların, özellikle de çiftçilerin, korkusunu arttırdığını dile getirdi.

Her yıl kış aylarında Irak’tan geçen akarsuların seviyesi kar ve yağmurun etkisiyle yükseliyor. Ancak, bu kış yağmur görülmemesi nedeniyle, bazı su kaynaklarının kuruduğu görülüyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Irak Tarım Bakanlığı Sözcüsü Hamid Nayif, bu yıl yağmur oranlarının da geçen 70 yılın en düşük seviyesinde olduğuna vurgu yaparak, “Bu yıl tarım sektörünün, özellikle de buğday ve arpa üretiminin, kuraklık nedeniyle yüzde 20 veya 30 oranında zarar görmesini bekliyoruz “diyerek uyarıda bulundu.

Bu sorunun iç ve dış nedenleri olduğuna dikkat çeken sözcü, “İç neden şu ki, 1950’lerden kalma çok eski ve yıpranmış sulama sistemi var. Kayıp suyu azaltmak için çalışmalar yapmadık. Modern nehir kontrol sistemlerini kabul edilmedi ve eyaletler arasında suyun adil bir şekilde dağılımı yok. Dış neden ise, ülke 2003 yılından bu yana, su yönetimi için uygun bir dış strateji geliştirmedi. Komşu ülkelerle, özellikle Türkiye ile ciddi bir şekilde müzakere etmedi. Böylece, Irak nehirlerindeki su azaldı” açıklamasını yaptı.

Irak Su Kaynakları Bakanlığı’nda uzman ve danışman olan Avn Diab Abdullah, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, Irak’ta bir su krizinin varlığını kabul ederken, “Su ile ilgili pek çok hatalı açıklama var. Bunlara, su krizinin 70 yıldır eşi benzeri görülmediğini de dahil. Bu yanlış. 1976’da Irak, benzer ve belki de daha ciddi bir krize maruz kaldı” dedi.

Irak’ın, tarımsal ürünlerini yağmur suyuna dayalı sistemle suladığına değinen Abdullah, bazen onları üç kez suladıklarını, bu yıl, üç sulamaya zorladıklarında, baraj ve nehirlerin daha düşük seviyelerine inmesine neden olduğunu belirtti.

Irak’ın, kuraklık tehditi altında olduğuna dikkat çeken Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan el-Canabi ise, Iraklı yetkililerle birlikte Ilısu barajı hakkında görüşmek üzere, yakın bir tarihte Türkiye’ye bir ziyarette bulunacağını açıkladı.