Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürdistan Müzakere Heyeti’nden Bağdat’a ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

En son Irak Kürdistan Federal Bölgesi(IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin gerçekleştirdiği temaslar sorasında, ‘Kürdistan Müzakere Heyeti’ bağımsızlık referandum taslağını görüşmek için Bağdat’taki resmi temaslarına başladı.

Bağımsızlık Seçim Komisyonu, 25 Eylül’e kadar sürecek olan temasları çerçevesinde dün bölgedeki seçimlerin ve referandumun onaylanması için diplomasi trafiği yürüttü.

Meclis seçimlerinin ise gelecek Kasım’ın ilk haftalarında gerçekleşeceğini açıklandı.

IKBY’deki Referandum Yüksek Konseyi Üyesi ve Türkmen Kalkınma Partisi Genel Başkanı Muhammed Sadeddin ‘Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Irak Başbakanı Haydar el-Abadi, Meclis Başkanı Selim el-Cuburi, Siyasi Partiler Hizbu’l Dava lideri gibi, Nuri el-Maliki, Tayyar el-Sadri, Mukteda es-Sadr, Ammar el-Hekim ve Sünni katılımcılarla görüşeceğini açıkladı.

Sadeddin, heyetin görüşmelerde, Irak Anayasası’nın 55 maddesinin Bağdat tarafından ihlal edildiğini dile getirecek. Heyet, Irak tarafına, yeni uluslararası yasaların IKBY’de referandum yapmak için izin verdiğini, iki taraf arasında gerçekleştirilecek olan görüşmelerde referandum kararının alınmasının nedenlerini ayrıntılı bir şekilde açıklayacaklarını ifade etti.

Kürdistan Referandum Heyeti Yüksek Konseyi 7 üyeden oluşuyor. Heyette Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Dr. Nuri Şaveş, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi Sedi Pire, Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin, Kürdistan Birlik Partisi (Yekgırtu) Üyesi Dr. Muhammed Ahmed, Ezidi Parlamenter Viyan Daxil, Hristiyanlar temsilci Romiyo Hekari ve Türkmen temsilci Macid Bazırgan yer alıyor.

Öte yandan Kürt Heyeti üyelerinden Romiyo Hekari, ‘Şarku’l Avsat’a, Bağdat’la beraber referandumla ilgili dosyaların çoğunu araştıracağız dedi. Ayrıca Irak Siyasi Partilerine, Irak’ta bulunan ülkelerin büyükelçilerine belirlenen vakitte referandumun yapılması gerektiğini vurgulayacaklarını belirtti.

Yüksek Konsey Resmi Sözcüsü Şervan Zirar, ‘Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda, IKBY’de gerçekleşecek olan seçimler ve referandum için, Bağımsızlık Yüksek Konseyi’nin, referandum hazırlıklarının büyük bölümü özellikle de oylama süreci için gerekli olan malzemelerin tamamladığını belirtti. Sadece özel bölümlerin bir kısmı bırakıldı. Bu da bu hafta onaylanacak ve yürürlüğe girecek. Kürdistan Heyeti’nin Bağdat’a yönelmesine paralel olarak, Kürdistan Referandum Yüksek Meclis üyesi Hoşyar Zebari, “Bağımsızlık Referandumu’nu ertelemek için herhangi bir girişimin yapılması Kürt projesinin sonu demektir” dedi.

Erbil’de Selahaddin Üniversitesi tarafından düzenlenen bir tartışmaya katılan Zebari, “Bu referandumdan dönülmeyecek, bu referandumun gerçekleşmesi için bundan daha iyi bir vakit yok. Kim bu vakit uygun bir vakit değil derse Kürt halkının karşısında söz veriyoruz bu referandumu erteletmeyeceğiz. Kürtlerin bağımsızlık yönünde oy kullanacaklarını ve referandumun başarılı olacağını” vurguladı.

Irak’taki Arap siyasiler ve partilerin çoğu referanduma katılmayacak. Irak Başbakanı Haydar İbadi, daha önce yaptığı açıklamada bölgedeki referandumun yasadışı olduğunu ve bu referandurmu boykot edeceklerini belirtti. Bağdat’taki Kürt heyetinin elde edeceği sonuçların net olmadığını, referandum konusunda, Kürdistan İttifakı Milletvekili Necibe Necib haricindeki Bağdat’taki siyasi liderlerin çoğunun reddettiğini vurguladı.
Goran (Değişim) Hareketi Irak Parlamentosu milletvekili Sirvan Abdulvahid ise açıklamasında, “Kürdistan bölgesi zorlu bir siyasi ve ekonomik aşamadan geçiyor, Bağdat ve bölge arasındaki meseleleri çözmek için uygun bir formül gerekir” dedi.

Abdulvahid, iki seneden fazladır iktidarda olan Mesud Barzani’nin hükümetinin engelli ve felçli konuma geldiğini, Kürdistan halkını temsil etmediğini ve 2003’ten beri yaşanan derin sorunların çözümünde, bölge halkının umutlarına ulaşmada başarılı olamayacaklarını belirtti.