Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürdistan Parlamentosu, Irak Temsilciler Meclisi’nin kararına karşı oylama yapacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani, dün, Kerkük’te yaptığı açıklamada, Kürdistan bağımsızlık referandumunun planlandığı gibi 25 Eylül’de yapılacağını ve ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. “Kerkük’ü güç kullanarak Kürdistan’dan koparmak isteyenlere karşı her bir Kürt sonuna kadar direnecektir” dedi.

Barzani, dün, Kerkük’te dini ve etnik grupların temsilcileri ve Türkmen temsilcilerle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı;

“Referandum belirlenen tarihte yapılacak, kesinlikle ertelenmeyecek. Hiç kimsenin Kerkük’ün güvenlik ve istikrarını zedelemesine izin vermeyeceğiz. Biz herkesin görüşüne saygı duyuyoruz ama Kerkük’te yaşayan çoğunluğun bağımsızlık iradesi göstermesine de herkes saygı duymalı. Kerkük her zaman barışın sembolü olarak kalacak.”

Konuşmasında, Haşdi Şabi örgütü ve Irak’taki bazı siyasi oluşumların savaş tehdidine de cevap veren Barzani, bu tehditlerin çocukça olduğunu ve tehditlere önem vermediklerini söyleyerek, “Kürdistan’ın güvenliğini zedeleme girişimleri olursa bizim de kendimizi müdafaa hakkımız vardır. Kerkük halkı kendi akıbetini belirleyecektir. Hiç kimsenin Kerkük’ün kendi akıbetini belirleme hakkını engellemesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, konuya ilişkin, Şarku’l Avsat’a bir açıklama yapan Kerkük Kürdistan Demokratik Partisi Başkanı Adnan Karkuri, “Başkan Barzani, Kerkük’e yaptığı ziyarette, etnik ya da dini aidiyeti ne olursa olsun Kerküklülerin tüm haklarının Kürdistan Anayasası’nda güvence altına alındığını ve Kerkük’ün özelliğinin korunacağını söyledi” dedi. Kerkük’teki bütün etnik ve dini grup temsilcilerinin Barzani’ye görüşlerini aktardığını sözlerine ekleyen Karkuri, “Kürdistan, vatandaşlık temelli, özgür ve demokratik bir devlet olacak” dedi.

Irak Parlamentosu’nun, referandumu red kararı alması hakkında, Rueters’a bir açıklama yapan, IKYB Başkan Yardımcısı ve Eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak Parlamentosu’nun aldığı kararın bağlayıcı olmadığını söyledi. Kürdistan Parlamentosu’nun, yarınki toplantıda Irak Parlamentosu’na cevap vereceğini dile getiren Zebari, Kürdistanlı parlamenterlerin 2015 yılından bu yana ilk kez toplantı yapacağına dikkat çekti.

Konuya dair açıklama yapan bir başka Kürt yetkili, Kürdistan Yüksek Referandum Kurulu Başkanı Abdullah Varti ise, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Irak Parlamentosu tarafından alınan kararı, “Kürt halkına karşı alınmış zalimce ve diktatörce bir karar” olarak niteledi.

Varti, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Açıkçası bağımsızlık isteyen bir Kürdistan’ı hoş karşılamalarını beklemiyorduk. Çünkü biz, bugüne kadar Bağdat’tan ölümden başka bir şey görmedik. Parlamento tarafından alınan karar, Kürt halkının bağımsızlığı içine referanduma katılma iradesini etkilemeyecek, aksine Kürtlerin referanduma katılma heyecanlarını artıracaktır. Kürdistan Parlamentosu da, yarın, bir toplantı düzenleyerek oy birliğiyle Irak Parlamentosu’nun kararını reddedecektir.”