Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürdistan’da referandum kutlamaları başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

25 Eylül’de yapılacak olan Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu için resmi medya kampanyası pazartesi gecesi IKBY’nin başkenti Erbil’de başladı.

Kürdistan Seçim ve Referandum Yüksek Komisyonu, vatandaşlarına, siyasi partilere, medya kuruluşlarına ve sivil kurumlara başarılı referandum medya kampanyası için talimatlara uymaları yönünde çağrıda bulundu. İran, Kürt hareketine yönelik eleştirilerini artırdı ve bunu Irak’ta yeni bir kriz nedeni olarak gördüğünü dile getirdi.

Erbil’de onbinlerce kişi toplandı

Ellerinde Kürdistan bayrağını alan onbinlerce Erbilli, bağımsızlık referandumu medya kampanyasının başlangıcına katılmak amacıyla tarihi kale yakınındaki şehir parkında toplandı.

Kampanyanın başlangıcı, pazartesi gecesi, siyasi liderler, aydınlar, aktivistler, hükümet ve parti yetkilileri, bölgedeki ulusal ve dini unsurların temsilcilerinin bulunduğu ve ulusal Kürt şarkılarının egemen olduğu bir ortamda ilan edildi.

Kürdistan’daki Referandum Yüksek Konseyinde Yezidilerin temsilcisi olan Milletvekili Şeyh Şamo, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi, “Referandum kampanyasının başlatılmasıyla ilgili açıklamayı yapmaktan gurur duyuyoruz. İftihar edilecek en önemli şey ise, Kürdistan halkının ciddiyetle temsil edilmesi ve referandumun zamanında yapılması için Kürdistan siyasi liderlerinin ısrarıdır. Bu terörizm ile mücadele eden ve onu yenen insanları rüyalarını gerçekleştirme yönünde kararlı olmak için teşvik edici olacaktır.”

Şamo, “Yezidiler olarak, yezidi bölgesinde sempozyumlar düzenlemek gibi vatandaşları referanduma teşvik etmek faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bu faaliyetlere katılmak için büyük bir talep var,  Çünkü Yezidiler kaderlerini belirlemek, umut ve isteklerini başarmak istiyorlar” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kutlamalar geç saatlere kadar sürdü

Erbil’de yapılan referandum basın kampanyasının kutlamaları gece geç saatlere kadar devam etti.  Kürt devletinin kurulmasını isteyen vatandaşlar, arabalarını Kürdistan bayrakları ile süslediler.

Şarku’l Avsat’a Duhok şehrinde yaşayan ve Kürt devletine ‘evet’ diyen 20 yaşlarındaki Serbest Muhammed, “Bu tarihi kutlamaya katılmak için bütün ailemle birlikte şehir merkezine geldim. Kürdistan devletinin kuruluşunun ilan edildiği gün tekrar burada kutlama yapacağız” ifadelerini kullandı.

Muhammed’in arkadaşı olan Kamran Ferhad, “Referandumu seçtik, sadece devletin kurulması ile amaçlarımıza ulaşabiliriz. Umuyoruz ki, yüz yıldan uzun bir süreyi feda ettiğimiz bu hedefimize ulaşmak için hepimiz bir oluruz.  Arap dünyasını ve uluslararası toplumu, bölgede istikrarın kaynağı olacak olan Kürdistan devletini desteklemeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Erbil’de yıllarca yaşayan Ömer Karim ise şunları söyledi: “Ben bir Iraklı Arap vatandaşıyım. Burada ailemle üç yıldan fazla bir süre Kürdistan’da yaşamıştım. Buradaki durum en iyisidir. En kötü koşullarımızda bizi bölgeye alıp, bize güç verdiler. Bu nedenle Kürdistan’daki Araplar olarak bağımsızlık referandumunu ve Kürt devletinin kurulmasını destekliyoruz.”

Kürdistan Seçim ve Referandum Yüksek Komisyonu, medya kampanyası için özellikle kamu paralarının, devlet kurumlarının ve ibadet yerlerinin kullanılmamasının yanısıra kampanyada rekabete ve çatışmaya yol açan sloganlar atmamak gibi bir dizi talimatlar yayınladı.