Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Küresel Terörizm Endeksi: Mağdur sayısı azalırken terörden etkilenen ülke sayısı arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız Haber Ajansı (AFP) Londra merkezli düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (IEP) 2016 yılı Küresel Terörizm Endeksi raporunda terör saldırılarındaki kurban sayısında düşüş yaşandığının yer aldığını duyurdu. Saldırılardan etkilenen ülke sayısında ise artış olduğuna dikkat çekti.

Londra’da yayınlanan raporda 2016 yılında dünya genelinde 25 bin 673 kişinin terör saldırılarında öldüğünü ve bu sayının 2015 yılına göre yüzde 13, 2014 yılına göre ise yüzde 22 oranında düşüşe tekabül ettiği bilgisi yer aldı.

AFP’de yer alan haberde, terörden en fazla zarar gören beş ülkenin dördünde, Suriye, Pakistan, Afganistan ve Nijerya’daki saldırılarda önemli ölçüde düşüş yaşandığı belirtildi.

Ancak beşinci ülke olan Irak’ta DEAŞ’ın sivillere yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda artış olduğu kaydedildi. Irak’ta ölenlerin sayısının 2016 yılında daha da arttığı ve 9 bin 765 kişi olduğu kaydedildi.

IEP raporunda, dünyadaki terör saldırı sebebiyle ölümlerin sayısı azalırken “diğer bir takım rahatsız edici eğilimler” konusunda ise uyarıda bulundu.

2015 yılında terör nedeniyle en az bir kişinin öldüğü ülke sayısı 65 iken bu sayı 2016’da 77’ye yükseldi. İncelenen 106 ülkenin üçte ikisinde en az bir terör saldırı düzenlendiği aktarıldı.

Raporu hazırlayan uzmanlar, Irak ve Suriye’de DEAŞ terör örgütünü yönetenlerin ve militanların ayrılarak diğer ülkelerde yeni aşırılık yanlısı gruplar veya örgütlere katılabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

IEP, Afganistan için ise durumun çok daha karmaşık olduğunu bildirdi. Taliban’ın doğrudan kontrolü altında bulunan bölgeleri genişlettiği ve nisan 2017 itibariyle Afganistan topraklarının yüzde 11’ini kontrol ettiği bilgisini verdi. Rapora göre, 2001 yılında başlayan savaş şu an şiddetli bir şekilde devam ediyor. Taliban’ın sivillere yönelik saldırılarında her ne kadar azalma olsa da 2016 yılındaki askeri operasyonlarda yaklaşık 18 bin kişinin öldüğü kaydedildi.

Raporda, DEAŞ’ın kontrol ettiği bölgelerde 2017 yılının ilk yarısında önemli ölçüde düşüş yaşandığının belirtildi. Araştırmanın Türkiye ve İsrail’i kapsamadığı kaydedildi.

2012 yılında kurulan Küresel Terörizm Endeksi raporlarını, ABD’deki Maryland Üniversitesi tarafından toplanan küresel terör verilerine dayanarak hazırlıyor. Toplanan verilerle, 2000 yılından bu yana 163 ülkede yaşanan terör saldırılarındaki gelişmeleri ölçmek mümkün.