Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürt-Arap güçleri, DEAŞ’ın bulunduğu son bölgeye saldırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kamışlı: Şarku’l Avsat

Suriye Demokratik Güçleri(SDG) içerisinde faaliyet gösteren bir komutana ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre SDG, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle pazartesi günü Suriye’nin doğusunda DEAŞ örgütünün kontrolünde bulunan son bölgeye geniş bir saldırı başlattı.

Bünyesinde Kürt-Arap grupları barındıran SDG, Deyr-i Zor vilayetinden DEAŞ’ın kontrolündeki en son bölge olan Hecin beldesi ve çevresini aylar öncesinden kuşatmaya başladı.

SDG içerisinde faaliyet gösteren ve ismini vermek istemeyen bir komutan “Bugün güçlerimiz, yoğun topçu ve hava desteğiyle DEAŞ’ın Hecin beldesinde kontrol ettiği bölgelere saldırmaya başladı. ” dedi.

Kaynağa göre koalisyon uçakları, DEAŞ’a ait siperlerin bulunmasından dolayı çatışmaların şiddetli olacağını düşünerek Hecin beldesine devamlı bombardıman düzenliyor.

Kaynak, düzenlenen saldırı ve bombardımanlar sonucu ilk verilere göre 15 DEAŞ unsurunun öldürüldüğüne dikkat çekerek “Hecin beldesini kontrol edeceğiz. Çünkü örgütün varlığını bitirmeye kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan SOHR, saldırılar sonucu en az 17 DEAŞ unsurunun öldürüldüğünü doğruladı. Söz konusu saldırılar, SDG’nin temas hattına askeri teçhizat ve savaşçı göndermesinden birkaç hafta sonra başladı.

SOHR müdürü Rami Abdurrahman, “SDG ve koalisyon güçleri tarafından yürütülen hava, topçu ve kara saldırılarıyla birlikte bugün bu bölgede DEAŞ’ın varlığını bitirme operasyonu başladı.” dedi.

İnsani koridor açıldı

SOHR’a göre SDG ve koalisyon güçleri, sivillerin şehirden çıkmalarını sağlamak için insani bir koridorun açılmasına eş zamanlı olarak Hecin beldesine kuzeybatı yönünden saldırıp şehrin bir bölümünü ele geçirdiler.

DEAŞ örgütünün Suriye’nin kuzeyinden ve doğusundan özellikle de Rakka’dan çıkartılmasının ardından Deyr-i Zor’da örgütün kontrolünde yer alan bu son bölgede Hecin ve Sosa gibi büyük beldeler bulunuyor.

DEAŞ örgütünün lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, geçen ay yayımlanan bir ses kaydında taraftarlarını çatışmaya devam etmeye çağırarak hilafet devletinin kalıcı olduğunu ve Hecin’le sınırlı olmadığını belirtti.

2014 yılında Suriye ve Irak’ta geniş bölgeleri kontrol ettiğini ilan eden DEAŞ örgütü, şu anda iki ülkedeki çöl bölgelerinde belirli noktalarda varlık gösteriyor.

Operasyon mayınlardan dolayı uzun sürecek

Öte yandan uluslararası koalisyonun sözcüsü Sean Ryan, radikallerin Fırat nehri yakınında binlerce kilometrelik bir alanı hala kontrol ettiklerini açıkladı.
Ryan, cihadistlerin mayın döşemelerinden dolayı operasyonun zorlu ve tahmin edilenden daha uzun süreceğini söyledi.
Ryan, birçoğunun kaçmasına rağmen örgütün önde gelen iki liderinin bölgede olabileceğini vurguladı.
Suriye’nin doğusuna ek olarak ülkenin ortasında bulunan çölde küçük bir bölgede ve ülkenin güneyindeki sınırlı bir kesimde örgütün varlığı hala devam ediyor.