Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürt güçleri Fırat’ın Doğusunda DEAŞ ile çatışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut/Bağdad: Şarku’l Avsat

Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir komutan yaptığı açıklamada, Kürt kuvvetlerin Suriye’nin doğusunda radikal DEAŞ üyelerine karşı bir saldırı operasyonu için bir araya geldiğini söyledi. Radikal örgüt üyeleri ABD tarafından desteklenen SDG kontrolündeki topraklara dönerek şiddetli bir saldırı gerçekleştirmişti.

DEAŞ geçtiğimiz Cuma günü Irak sınırına yakın Deyr-i Zor’da ABD destekli SDG’ye saldırı düzenledi. Iraklı savaşçılar sınırdaki saflarını güçlendirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), DEAŞ’ın kum fırtınası sırasında düzenlediği intihar saldırılarında en az 70 SDG’li’nin öldüğünü bildirdi. İntihar saldırıcılarının arasında kadın militanlarda bulunuyordu. Ancak SDG yalnızca 14 kaybının olduğunu açıkladı.

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri sözcüsü, örgüt bazı yerleri geri almayı başardı ancak SDG koalisyon desteğiyle geri dönecek şeklinde açıklama yaptı.

Sözcü, Deyr-i Zor saldırısında DEAŞ’ karşı yürütülen operasyonlarda daha çok SDG’nin tecrübesiz Arap güçlerinin katıldığı belirtiliyor.

Komutan, Deyr-i Zor’daki Arap savaşçıların kampanyayı “belirli bir düzeye” taşıdıklarını söyleyerek DEAŞ’ın sona yaklaştıkça şiddetli bir şekilde direnç göstereceğini aktardı.

SDG bölgedeki Kürt güçlerine profesyonel kadın unsurları YPJ’yi bölgeye sevk ettiklerini duyurarak, “Askeri kampanyayı tamamlamak için güvenilir ve Profesyonel kadın savaşçılardan yardım istemek zorunda kaldık” dedi

ABD’li Koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan Reuters’a yaptığı açıklamada, DEAŞ, kaybedecek hiçbir şeyi olmayan yabancı savaşçıları kullanıyor, SDG koalisyon desteğiyle geri dönecek ve DEAŞ’ı yok edecek” diye konuştu.

Irak gönüllü halk güçleri (Haşdi Şabi) geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada, SDG’nin yaşadığı düşüşten sonra Suriye sınırındaki yerini sağlamlaştırdığı duyurdu.

Haşd-i Şabi komutanlarından biri, “Suriye-Irak şeridinde güvenliğinin bulunmaması rağmen bir kısmının güvence altında bulunduğu bölgeler vardı. Ancak operasyonlarla ortadan kayboldu. Rabiya sınır kapısından Suriye-Ürdün-Irak yakınlarında bulunan El Tanf ABD üsüne kadar olan bölgeler güvence altına” açıklama yaptı.

Irak ordusunun sözcüsü Tuğgeneral Yahya Rasul, Haşdi Şabi bu yılın başlarında güvenlik güçlerine dahil edilerek sınırda bulunan safları güçlendirdi. Ayrıca ordunun militanlarının sınırdan geçmeye hazır olduğunu söyledi. Resul sözlerine, “Sınırın ötesinde terör unsurlarının sızma girişime karşın Irak’ın topçu birimleri yer alıyor… Hava kontrolümüz de bulunuyor” şeklinde devam etti.

İçişleri Bakanlığı medya merkezi, Irak güçleri ve kabilelerine broşür dağıtarak uyarıda bulunduğunu belirtti.