Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürt heyet, referandumu görüşmek üzere Bağdat’a ziyarette bulunacak! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, bölgeden üst düzey bir heyetin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Irak’taki siyasi partilerle bağımsızlık referandumu konusunu görüşmek üzere önümüzdeki hafta Irak’a gideceğini duyurdu.

Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı ve Kürdistan Bölgesi Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu üyesi Muhammed Sadettin’in yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftanın başında Kürdistan bölgesinden üst düzey bir heyetin, Irak hükümeti ve siyasi partilerle referandumu görüşmek üzere Bağdat’a gideceğini kaydetti. Sadettin ayrıca, Kürdistan bölgesinin ve referandumun hedefinin Irak’la ilişkilerini kesmek olmadığını belirtti.

“Kürdistan, barışçı yollarla ve siyasi bir anlayışla, Irak ile tüm sorunları çözmek istiyor” diyen Sadettin, Kürdistan Demokratik Parti’de liderin Roj Nuri Şavays olduğunu belirterek, Savayş’ın Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden, Kürdistan İslam Birliği’nden ve Kürdistan’daki Türkmen, Hıristiyan ve Yezidiler’den temsilcilerin yer alacağı heyete başkanlık edeceğine dikkat çekti. Ayrıca heyette, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin’in de yer alacağını ifade etti.
Kürdistan Bölgesi, Türkiye ve İran’ın karşı çıkmasına rağmen 25 Eylül’de gerçekleşecek olan genel halk bağımsızlık referandumu organizasyonu için hazırlıklarını sürdürüyor.

Öte yandan Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ise, belirli programlarında bağımsızlık referandumundan hiçbir şekilde geri çekilmeyeceklerini vurgulamaktadır.

Ayrıca referandum hazırlıklarına değinen Başkan Muhammed Sadettin, “İki türlü hazırlık içerisindeyiz. Birisi Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Kurulu tarafından yürütülen teknik hazırlıklar, diğeri ise; bu alanda devam eden hazırlıklar… Kurul bütün teknik hazırlıkları ikinci hazırlık için belirlediği programa göre ayarlamaktadır” şeklinde konuştu.

Sadettin sözlerine şöyle devam etti:

“Diğer hazırlıklar ise, iç ve dış olarak iki kısımdan oluşan siyasi hazırlıklardır. İç hazırlıklar, Irak tarafıyla görüşme ve Bağdat’la koordinasyon çerçevesinde ele alınıyor. Aynı zamanda referandum gerçekleşmeden önce Kürdistan’ın iç problemlerini çözme, bölgesel parlamentoyu hayata geçirme ve Kürdistan’daki siyasi partiler arasındaki yakınlaşmayı sağlama hususlarını kapsıyor.”

Türkmen Kalkınma Partisi Başkanı Sadettin, referandumun dış hazırlıkları kapsamında da, geçtiğimiz 10 Temmuz’da Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir heyetin, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin liderliğinde, Belçika’nın başkenti Brüksel’e ziyarette bulunduğunu ve Avrupa Parlamentosu ile referandumu görüştüğünü belirtti. Sadettin, “Gelecek aşamada ise, komşu ülkelerin, BM Güvenlik Konseyi’ne üye devletlerin ve bazı Avrupa ülkelerinin başkanlarına göndereceğimiz heyetlerle Kürdistan halkının mesajlarını ileteceğiz. Referandum, sivil demokrasinin uygulandığı bir referandum olacaktır ve Kürdistan, komşu ülkelerin bölgesel güvenliğini tehdit eden hiçbir duruma izin vermeyecektir. Aksine tüm ulus ve dinler arasında sakin bir yaşamın sürüldüğü demokratik bir devlet ve vatanımız olacaktır. Aynı şekilde terörle savaşan ülkelerle de ittifak halinde olacağız.” şeklinde konuştu.