Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürt partilerin Süleymaniye’deki ofisleri yakıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sosyal medyada yayımlanan fotoğraflar Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yönelik düzenlenen protestoları gündeme taşıdı. Fotoğraflarda Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) Süleymaniye yakınlarındaki ofisinin ateşe verildiği görülüyordu.

Reuters Haber Ajansı’nın yerel basından aktardığı bilgilere göre protestocular ayrıca iktidar ortağı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve bölgedeki iki parti binasını daha ateşe verdi.

KDP ofisinin yandığını onaylanmakla birlikte, Irak resmi televizyonu parti ismi belirtmeden birçok Kürt siyasi partisinin ofisinin saldırıya uğradığını ve yakıldığını bildirdi.

Protestolara en az üç bin Kürt göstericinin katıldığı belirtiyor. Süleymaniye’de uzun yıllardır süren kemer sıkma politikalarını ve çalışan maaşlarının ödenmemesini protesto eden halk yönetime öfkeli. Gösterilere katılan öğretmenler, hastane çalışanları ve diğer sektörlerde görev yapan işçiler bölgesel yönetimden ücretlerinin ödenmesini istedi. Bazıları ücretlerinin 3 yıldan fazla bir süredir ödenmediğini kaydetti.

ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinden sonraki 10 yıl boyunca Kürdistan bölgesi kendisini ülkenin geri kalanına yayılan şiddetten uzak tuttu. Bölge, Irak petrol gelirlerinin yükselmesiyle birlikte ekonomik atılıma sahne oldu. Ancak durum, Bağdat’taki merkezi hükümetin 2014 yılı başlarında Türkiye’ye ayrı bir petrol boru hattı kurarak bölgesel hükümetin finansmanını azaltmasıyla değişti.

Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de gerçekleştirilen, Bağdat başta olmak üzere bölgede Türkiye ve İran gibi komşu ülkelerin endişelerini artıran bağımsızlık referandumunun ardından merkezi hükümet daha sıkı önlemler almak zorunda kaldı. Irak hükümeti, IKBY’nin kontrolü altındaki Kerkük’ü ve Kürtlerle merkezi hükümet arasındaki tartışmalı bölgelerin kontrolünü eline aldı. Kürdistan’a doğrudan seferler durduruldu ve sınır geçiş kontrollerinin yapılması talep edildi.