Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürtler, Afrin hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesini talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

PYD, Birleşmiş Milletler ve BM Güvenlik Konseyi’ni derhal harekete geçmeye ve Afrin’de güvenli bir bölge oluşturmaya çağırdı.

PYD’den yapılan açıklamada, “Demokratik Birlik Partisi (PYD) Yürütme Kurulu olarak, Afrin bölgesine yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Ayrıca uluslararası güçlere, sivil toplum örgütlerine ve insan hakları kuruluşlarına Afrîn’de yaşayan bir milyon kişiye karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısı yapıyoruz.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Kuzey Suriye ya da Fırat Nehri’nin doğusu ve batı bölgelerini güvenli bölge yapmak için bir an önce harekete geçmeleri çağrısı yapıyoruz. Bu, Suriye krizinin uluslararası meşruiyet çerçevesinde çözümünü getirecektir” ifadeleri kullanıldı.

Kuzeybatı Halep kırsalında bulunan Afrin bölgesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sık sık bombalanıyor. Saldırılarda PKK’nın Suriye kanadı “Kürt Halk Koruma Birimleri” (YPG) hedef alınıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki günlerde Afrin’de askeri operasyonda bulunacaklarını açıklamıştı.

Müslim: ABD’nin tutumu kabul edilemez

PYD Eski Eş Başkanı Salih Müslim ise, ABD’nin kendilerine, Türkiye’nin Afrin’e yönelik tutumu karşısında, herhangi bir söz vermediğini söyledi. Müslim, ABD’nin kendilerini koruyacağına dair bir belirti yansıtmadığını ifade etti.

Alman basınında yer alan habere göre, ABD’nin, Türkiye’ye karşı kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini dile getiren Müslim, Türkiye ile yaşanan gerginlikte ABD veya Rusya’dan bir beklenti içerisinde olmadıklarını, ancak bu ülkelerin tutumlarının da kabul edilemez olduğunu söyledi.

YPG’nin Afrin’den çıkmasını zorunlu kılan bir uluslararası anlaşmanın bulunmadığını hatırlatan Müslim, “Afrin’den çıkmayacağız ve direneceğiz.” dedi.

Türkiye yönetimi, “terörist” olarak tanımladığı Kürt savaşçıların Türkiye-Suriye sınırını kontrol etmesinden endişe duyuyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü yaptığı açıklamada, Kürtlerin kontrol ettiği alanlara işaret ederek “Suriye’nin kuzeyinde terörist gruplar var” dedi.

Saatler sonra, YPG Genel komutanı Sipan Hamo, “Rojava ve Afrin bölgelerini Türkiye’ye karşı savunmaya hazır olduklarını” ifade etti.