Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürtler bağımsızlık referandumunun meşru olduğunda ısrarlı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) dün, parlamento seçimlerine hazırlanan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı (IKBY) kentlerde bir dizi miting düzenledi.

KDP’nin miting gündeminde geçen yıl düzenlenen Kürdistan bağımsızlık referandumu vardı.

25 Eylül 2017’de düzenlenen Kürdistan bağımsızlık referandumunda 3 milyon 305 bin 925 kişi oy kullanmıştı. Referanduma katılım oranı yüzde 72’yi bulurken seçmenlerin yüzde 92.73’ü tercihini bağımsızlıktan yana yapmıştı. Ancak referandum sonuçları Bağdat hükümeti tarafından “gayrimeşru” olarak nitelenmiş, komşu ülkeler de Bağdat’a destek vermişti.

Barzani, Erbil’de konuştu

Bağımsızlık referandumuna öncülük eden IKBY Eski Başkanı Mesut Barzani dün, başkent Erbil’deki Franso Hariri Stadyumu’nda yüz bini aşkın kişinin katıldığı bir törende konuşma yaptı.

Barzani, televizyon kanallarından canlı yayınlanan konuşmasında Erbil ve Bağdat yönetimlerine aralarındaki sorunları anayasa temelinde denge, uzlaşı ve ortaklık anlayışıyla çözme çağrısı yaptı. Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) milletvekillerinden, parlamentoda bütün Irak halkının haklarını korumalarını istediğini belirtti.

Rudaw’da haber ajansında yer alan haberde Barzani’nin şu cümleleri aktarıldı:

“Kendi akıbetini belirlemek her halkın doğal hakkıdır. Geçen yıl Kürtler de bunu yaptı. Ancak maalesef bu yanlış anlatıldı. Enfal operasyonlarının bedelini ödemek yerine bu halkı daha da çok cezalandırmak istediler. Hiçbir zaman hükümetlerle olan ihtilaflarımızın Kürtler ve Araplar arasında savaş nedeni olmasını kabul etmedik.”

Konuşmasında “Anayasa’ya uymak Irak’ı iç savaştan korur” diyen Barzani hiçbir zaman Irak anayasasına aykırı davranmadıklarını belirtti. Barzani konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bazıları tepki ve yaptırımlarla karşılık vererek irademizi ve onurumuzu kırmak istedi. Ama biz onursuz ve iradesiz yaşamaktansa ölmeyi seçtik. Direnişiniz için teşekkür ederim. Kahraman Peşmerge’ye teşekkür ederim. Bu tecrübe de öncekiler gibi silah ve şiddetin Kürtlerin davasını yok edemeyeceğini gösterdi.”

Neçirvan Barzani: Zorlu süreç sona erdi

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise Erbil-Duhok arasındaki Zap bölgesinde yapılan 22 kilometrelik otobanın açılış törenine katıldı. Tören sonrası Duhok’ta düzenlenen mitingde konuşan Barzani konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan’ın düşmanları ve Kürdistan’dan şüphe duyanlar, referandumun ardından yaşadığı zorlu süreç sonrasında KDP’nin seçim listesi çıkaramayacağını düşündü. Ancak biz yükümüzü yüklendik ve yalnızca 7 ay sonra düzenlenen parlamento seçimlerinde KDP parti olarak en fazla oy olan taraf oldu.”

Referandum sonrası yaşanan zorlu sürecin artık sona erdiğini dile getiren Neçirvan Barzani, “Tarihimizin en zorlu süreçlerinden biri artık son buldu. Kürdistan hükümeti, yeniden kalkınma ve imar hamlesini başlattı. Ekonomi eski haline, hatta daha iyi duruma gelecek” dedi.

“Özgürlük istemekle suç işlemedik”

Şarku’l Avsat’ın bölgeden edindiği bilgilere göre Irak Kürtleri, başarısızlıkla sonuçlanan referandumun üzerinden bir yıl geçmesine rağmen söz konusu referandumun meşru olduğu konusunda ısrarını sürdürüyor. Erbil’deki okullardan birinde öğretmenlik yapan 28 yaşındaki Cuman Yunus (28) açıklamasında şunları söyledi:

“Referandumun üzerinden bir yıl geçti. Şimdi yeni bir seçim sürecindeyiz. Bu seçimler benim ve ailem için özgürlük isterken suç işlemediğimizi dosta düşmana göstermek için fırsattır. Bağımsızlık isteyen partilere yine oy vereceğiz.”

Irak hükümetinin uyguladığı ambargo yüzünden eziyet çektiklerini ancak haklı olduklarına inandıklarını söyleyen genç öğretmen “Ben bir siyasetçi değilim. Ancak Başbakan Haydar İbadi’nin Kürdistan halkına yaptıklarının bedelini ödemesini istiyorum. Parlamentodaki siyasi partiler ve gruplar, İbadi’nin başbakanlık adaylığına destek vermemeli” ifadelerini kullandı.