Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kürtler DEAŞ’ı kovduğu Rakka’yı da Federasyona ekledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nun, Suriye’nin kuzeyinde yapılan toplantıda açıklanan, Seçim ve İdari bölümler kanunu göre; Federasyon topraklarının, çoğunluğu Araplardan oluşan ve SDG’nin, ABD’nin yardımıyla DEAŞ’tan kurtardığı yerlerle birlikte 6 il 3 Bölge olarak genişletileceği öngörülüyor.

Demokratik Kuzey Suriye Kurucu Meclisi Eşbaşkanı Foza Yusuf Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, SDG’nin DEAŞ’tan kurtarmaya çalıştığı Rakka’yı Yerel Sivil Konsey’in yöneteceğini ve bu konseyin Rakka’nın Federasyon’a katılıp katılmayacağına karar vereceğini ifade etti. Foza Yusuf, Deyrizor konusunda ise, “Hala erken. Çünkü orada kurtarılması için devam eden askeri bir operasyon var” dedi.

Diğer taraftan PYD’li bir komutan Şarku’l-Avsat’a verdiği demeçte, Rimelan’da yapılan toplantının küçük birimlerden büyüğüne, başından sonuna kadar demokrasi ilkesine dayalı olarak yapıldığını ve bu modelin bütün Suriye’de uygulanmasını umduğunu belirtti. Dikkat çeken şey ise kanunun Şam’ın Kürtlere vermediği vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkını onlara vadetmesi.