Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuşatma korkusu altında referandum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın Kürdistan bölgesinde bağımsızlık referandumuna, şiddetle karşı çıkan komşu ülkelerden gelen uyarıların ardından huzursuzluk ve korku atmosferi hakim.

Erbil’de, Kürt bayrakları evleri, binaları ve arabaları süslerken, seçmenlerin çoğunluğu, bu girişimin sonuçları hakkında endişelerini dile getirdi.

Bölge halkından Ahmed Süleyman (31), “Gerçekten de, 25 Eylül’den sonra ne olacağını merakla bekliyoruz. Sonuçları önceden biliyoruz. Çünkü Kürt halkımızın çoğunluğunun referanduma evet oyu vermeleri bekleniyor. Çünkü bu kaderimizi belirleyecek ve devletimizi kurmamızdaki sağlayacak. Ancak düşmanlar da niyetlerini ve endişeleri belirtti. Bize karşı kötü niyetleri var” şeklinde duygularını ifade etti.

Süleymaniye’de gerginlik ve korku hakim

Bugün milyonlarca Kürt, Bağdat ve petrol zengini Kerkük kentinin yanı sıra, üç ilde oy kullanacak. Eski Başkan Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği’nin kalesi ve eyaletteki ikinci büyük şehir olan Süleymaniye’de gerginlik ve korku hakim.

Profesör Kamiran Enver referandum hakkında şunları söyledi, “Hayır oyu kullanacağım, çünkü bölgede bir kuşatma, Haşdi Şabi ile bir iç savaş yaşanmasından veya uyandığımda Kürdistan’da Türk askerlerinin devriye gezdiklerini görmekten korkuyorum.”

Bu arada, referandum için hazırlıklar, Kerkük ve Ninova illerinde devam ediyor.

Tartışmalı alanlardan biri olan Hamdaniye’deki Kürdistan Yurtsever Birliği Partisinin Organizasyon Yetkilisi şöyle konuştu, “Peşmergeler tarafından kontrol edilen bölgede, referandum için her şey hazır. Oylama merkezleri etrafına güvenlik önlemleri alındı.”

Kerkük tartışmalı bir alan

Kerkük ise dün sabah sakin görünüyordu. Kerkük, Kürdistan’ın özerk bölgesini oluşturan üç ile dahil değil. Burası, Bağdat hükümeti ve Saddam Hüseyin onları sınırdışı etmeden ve onların yerine Arap kabileleri yerleştirmeden önce tarihsel olarak bu toprakların kendilerine ait olduklarını ileri süren Kürtler arasında tartışmalı bir alan.

Haşdi Şabi Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı Başkanı Falah El-Feyyad, “Federal hükümet, Irak topraklarını korumak için Anayasa tarafından garanti edilen tüm sorumlulukları üstlenecek. Referandum provokatif bir eylem. Araplar ve Kürtler arasındaki tarihsel çerçeveleri kıracak ve ağır bedelleri olacak. Referanduma anayasal ve yasal bir şekilde cevap verilecek” ifadelerini kullandı.

“Yasal tedbirler alınmasını talep ediyoruz”

Haşdi Şabi içindeki en önde gelen silahlı gruplardan biri olan Asaib Ehli’l Hak referanduma karşı keskin bir tutum sergiledi. Grubun Sözcüsü Mahmud el-Rubai, “Federal yasama ve yürütme otoritelerinin ulusal görevlerini yerine getirip, sivil barışı ve ulusal güvenliği tehdit eden, toplumsal gerilimler konusunda istenmeyen sonuçlara yol açabilecek bu projeyle başa çıkmak için yasal tedbirler alınmasını talep ediyoruz” dedi.