Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kushner: Arap liderler başkenti Doğu Kudüs olan Filistin’de ısrarcı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı Jared Kushner, Arap liderlerin başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulmasında ısrarcı olduklarını söyledi.
ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile birlikte gerçekleştirdikleri Orta Doğu turu sırasında Arap liderlerle yaptıkları görüşmelere ilişkin konuşan Kushner, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da olumlu bakması halinde söz konusu önerinin ‘işe yarayabileceğini’ belirtti.

ABD’li üst düzey danışman Kushner, Filistin’de yayınlanan ‘Al-Quds’ gazetesi Başyazarı Velid Ebu ez-Zulf’a verdiği röportajda, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ‘barışa olan bağlılığına inandığını’ söyledi. Röportajda, Orta Doğu turu sırasında görüştüğü Arap liderlerin, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti istediklerini açıkça ortaya koyduklarını ifade eden Kushner, Filistin halkının barış içinde yaşamasını sağlayacak ve ülkedeki diğer vatandaşlarla aynı ekonomik fırsatlara sahip olacak bir anlaşma istediklerine dikkat çekti.

Arap liderlerin ‘Filistinlilerin onuruna saygı gösteren ve onlarca yıldır tartışılan konulara gerçekçi bir çözüm sunan bir anlaşma görmek istediğini’ ifade eden Trump’ın damadı, “Liderler, Mescid-i Aksa’nın dua etmek isteyen tüm Müslümanlara açık olması gerektiğinde ısrarcı” şeklinde konuştu.

Kushner röportajında Filistinlilere şu mesajı verdi:

“Parlak bir geleceğe sahip olmayı hak ediyorsunuz. Artık hem İsrail hem de Filistin yönetimlerini güçlendirmeye, onları bir çözüme teşvik etmeye ve bu hamleden korkmamaya odaklanma zamanı geldi. Yıllardır sayısız hatalar yapıldı. Filistin halkı olarak büyük fırsatlar kaçırdınız ve büyük bedel ödediniz. Liderlerinize, barışı sağlama çabalarını desteklediğinizi gösterin. Onlara önceliklerinizi iletin. Onlara açık bir zihne sahip olma cesareti verin. Yöneticilerinizin, henüz görmedikleri bir planı reddetmelerine izin vermeyin.’’
Yıllar önce başlayan çatışmalar sırasında dünyada birçok şeyin değiştiğini vurgulayan Kushner, ‘’Dünya ilerlerken, sizler geride kaldınız. Atalarınızın, çocuklarınızın geleceğini belirlemesine izin vermeyin” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın detayına girmedi

Röportaj sırasında üzerinde çalıştığı ‘anlaşmanın’ detaylarına girmekten kaçınan Kushner, “Kudüs’teki konuşmamda da belirttiğim gibi, bir anlaşmaya varılacağına inanıyorum. Her iki taraf da verdiklerinden daha fazlasını kazanacak. Bugünkü tavizlerinin, bundan on yıl sonraki nesillerin daha iyi bir hayat yaşamalarına sebep olacağından emin olacaklar. Her iki tarafın yönetimleri ve halkaları bu anlaşmayı, büyük kazançlar getirecek bir uzlaşı olarak kabul edebilir” şeklinde konuştu.

‘’Abbas hazırsa biz de hazırız’’

Jared Kushner, ‘’Eğer Devlet Başkanı Mahmud Abbas müzakere masasına dönmeye hazırsa, biz de hazırız. Şayet bu gerçekleşmezse, planı tüm kamuoyuna açıklayacağız” dedi.
Bir anlaşmaya varmak için her iki tarafın da orta yolda buluşması gerektiğini söyleyen Kushner, “Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın bunu yapabileceğinden emin değilim. Çok fazla sert söylemlerde ve suçlamalarda bulundu, başarı şansı olan hiçbir fikir ya da çaba sunmadı” diye konuştu.

‘’Gazze’de olanlar üzücü’’

Gazze’de olup bitenlerin çok üzücü olduğunu dile getiren Kushner, Gazze halkının kötü bir yönetime sahip olduğunu ve dünya ile iletişim kuramamaları sebebiyle ekonomilerinin zayıf olduğunu söyledi.
Roketler atılmaya ve tüneller kazılmaya devam ettiği sürece, yaşanan kısır döngünün devam edeceğini ifade eden ABD’li danışman, “Gazze halkının tek yolunun, yönetimini Gazze’ye daha fazla ticari malın giriş çıkışına izin vermesini sağlayacak gerçek bir ateşkes arayışına teşvik etmek olduğuna inanıyorum” dedi.