Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Kutsal Topraklar’a veda eden hacılar gözyaşlarını tutumadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Acelesi olan hacılar, İslam’ın şartlarından beşincisini yerine getirip hac ibadetlerini tamamladıktan sonra bugün, Mina’dan ayrıldılar. Öte yandan yarın ayrılacak olanlar acele etmeden ve son ana kadar Mina’da dualarını yapmaya devam ediyorlar.

Hacıların vedalaşma anında, hac farizasını yerine getirirken tanıştıkları kişilerle adres alışverişleri, sevgi ve itaatle Allah’a yakın olmak için dökülen gözyaşları gözlemlendi.

Rahman’ın konukları hac farizalarını yerine getirdikten sonra, birbirlerini tebrik etti ve güzel anılar ve manevi hikayelerle ülkelerine dönmeye başladılar.

Mina’da yapılan veda, hafızalar kazınmakta. Hacılar bu mukaddes yerlerde her an, Rablerine itaat ve kulluk içinde, sevgi ve mutluluk dolu güzel hikayeler biriktirdiler. Allahu Teala’ya korku ve sevgiyle gözyaşları döküp, onları bağışlamasını ve ibadetlerini kabul etmesini için dualar ettiler.

Mina, şeytan taşlama sırasında hacılardan oluşan büyük kalabalıklara şahit oldu. Cemreleri taşlayan hacılar, daha sonra Mescid-i Haram’a geçtiler.

Mina çadırlarında kalan hacılar, ardında veda anlarındaki hüzünlerini ve anılarını bırakıp ayrıldılar. Hacılar ve hac şirketleri, hızlı bir şekilde hareket ederken, temizlik görevlileri de çadırları temizlemek üzere işe koyuldu.