Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt, 57. Milli Günü ve 27. Kurtuluş Yıldönümü’nü kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, bugün ‘57. Milli Günü ve 27. Kurtuluş Yıldönümü’nün yanı sıra, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmet el-Cabir el-Sabah’ın ülkenin başına geçmesinin 12. yılını kutluyor.

Kuveyt’teki bu yılki kutlamalar, 2011 yılında Meclis binasını basmakla suçlanan tutuklu muhalif milletvekilleri ve destekçileri 67 kişinin serbest bırakılmasından sonra yaşanan siyasi ‘rahatlamanın’ yaşandığı istikrarlı bir dönemde geçiyor.

Kuveyt’teki kutlamalardan günler önce, Yargıtay, söz konusu 67 kişinin serbest bırakılmalarıyla ilgili karar aldı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yer alan Kuveyt, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki mevcut krizde önemli bir rol oynayarak, özellikle Körfez seviyesinde bölgesel ilişkilerin güçlenmesinde büyük bir adım attı.

Kuveyt, Arap dörtlüsü ülkeleri olarak adlandırılan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ile Katar arasındaki krizi çözmek için arabuluculuk görevi yürüttü.

Ancak bu arabulucu rolü nedeniyle, Ağustos 1990’daki Irak işgalinden sonra Kuveyt’in kurtuluşunda en belirgin rolü oynayan Suudi Arabistan ile ilişkileri olumsuz yönde etkilenmedi.

Ayrıca Kuveyt, herhangi bir Körfez ülkesini dışlamadan 5 Aralık 2017’de 38. KİK Zirvesi’ne başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptı.

Kuveyt kutlamalarının arifesinde ise, 74’ten fazla ülke ve dünyanın dört bir yanından gelen 2 bin 100’den fazla şirketi, DEAŞ’ın ülkeden çıkarılmasından sonra Irak’ın yeniden inşası amacıyla düzenlediği konferansta bir araya getirerek, bölgesel istikrarın güçlendirilmesi ve bölgeye yönelik gerginliğin önlenmesinde etkin rol oynadı.

Kuveyt’te, 24 Ocak 2017’de, başta terör olmak üzere bölgeye yönelik bazı tehditler nedeniyle, NATO Bölge Merkezi ve NATO İşbirliği Platformu İstanbul İşbirliği Girişimi Merkezi de açıldı.

Kuveyt’in 11. Emiri Abdullah el-Salim el-Sabah, 7. Emir olan Mübarek el-Sabah’ın 23 Ocak 1899’da İngiltere ile ‘kendilerini koruması için’ yaptığı anlaşmayı iptal ederek, 19 Haziran 1961’de İngiltere ile yeni bir anlaşma yaparak bağımsızlıklarını kazandı.

18 Mayıs 1964’te, bu bağımsızlık gününün, Kuveyt’in bağımsızlığına kavuşması ve demokrasinin kurulmasına verdiği önemle ün salan Emir Abdullah el-Salim el-Sabah’ın iktidara geçmesinin yıldönümü olan 25 Şubat ile birleştirilmesi kararı alındı. O zamandan beri Kuveyt, her yıl 25 Şubat’ta Bağımsızlık Günü’nü kutluyor.