Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt, BMGK’da ABD’nin bildiri girişimini engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, Mahmud Abbas’ın 30 Nisan’da düzenlenen Ulusal Konsey konuşması nedeniyle ABD’nin BMGK’daki bildiri girişimini engelledi.
Kuveyt, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 30 Nisan’da düzenlenen Ulusal Konsey konuşmasında yaptığı antisemitik açıklamalar nedeniyle ‘derin endişe duyulduğunu’ ifade eden bir bildiri yayınlanmasına engel oldu.

Şarku’l- Avsat’ın BMGK’daki bazı diplomatlardan edindiği bilgilere göre Kuveyt, ABD tarafından hazırlanan bildirinin yayınlanmasını durdurmak için sessiz diplomasi yürüttü. BMGK’da kararlar 15 üye ülkenin mutabakatı ile alınabiliyor. Daimi üyeler (ABDE, Çin, İngiltere, Fransa, Rusya) veto etmediği takdirde 9 üye ülkenin oy çokluğu ile de karar alınabiliyor. Bir diplomat, Kuveyt’in, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ifadeleri nedeniyle özür dilediğini, daha kapsamlı bir açıklama için istekli olduğunu ifade etti.

ABD’nin karar taslağında neler vardı?

Şarku’l- Avsat’ın bir nüshasına ulaştığı ABD’nin karar taslağı, BMGK üyelerinin antisemitizm ve Holokost inkârını kesin ve sabit bir şekilde reddettiklerini ifade ettiklerini” belirtiyor. Antisemitizmin tarihsel olarak uluslararası barış ve güvenlik tehditlerine, kitlesel zulümlere ve insan haklarının yaygın ihlallerine katkıda bulunduğuna işaret edildiğine işarette bulunuldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 30 Nisan 2018 tarihinde yaptığı ve antisemitizm, asılsız teoriler ve kötü iftiralar içeren açıklamalarla ilgili derin endişe duyduklarını dile getiriliyor. Bu gibi açıklamaların çok rahatsız edici, kabul edilemez ayrıca Ortadoğu bölgesindeki barışa ve Filistin halkının çıkarlarına hizmet etmediği vurgulanıyor. Abbas’tan antisemitik ifadelerden kaçınması talep edilen taslakta tüm taraflar, müzakerelerin sürdürülmesini zorlaştıran provokatif tutumlardan kaçınmaya çağrılıyor.