Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt–Çin ilişkileri stratejik ortaklığa evriliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, ülkesinin Çin ile ilişkisinin ‘stratejik ortaklığa’ doğru ilerlediğini söyleyerek, Körfez ve Arap bölgesindeki sorunların aşılmasında aktif bir rol oynaması için Pekin’e çağrıda bulundu.

Kuveyt Emiri dün başlayan Arap-Çin İş birliği Forumu’na onur konuğu olarak katılmak üzere Pekin’e geldi.

Çin ziyareti arifesinde Xinhua Haber Ajansı’na demeç veren Kuveyt Emiri, “Çin, Kuzey Körfez bölgesindeki tüm ülkeler arasında karşılıklı fayda temelinde ve ortak çıkarların sağlanması çerçevesinde bir ekonomik platform oluşturmada destekleyici bir rol oynuyor” dedi.

Kuveyt Emiri es-Sabah aynı şekilde Çin’in, ‘Kuveyt’in coğrafi konumunun ve politik, ekonomik ve güvenlik boyutlarının ehemmiyetini dikkate alarak, Körfez bölgesindeki tüm ülkeler arasında karşılıklı fayda temelinde ve ortak çıkarların sağlanması çerçevesinde bir ekonomik platform oluşturmada destekleyici bir rol oynamasını umduğunu’ belirtti.

Kuveyt Emiri sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin tarafının, bilhassa Kuzey Kuveyt bölgesinde gelişmiş endüstriyel ve teknolojik bölgelerin kurulmasında stratejik bir ortak ve kilit bir yatırımcı olmasını umuyoruz. Bunun yanında Kuveyt’in toplam alanının yüzde 10’undan fazlasını teşkil eden bu stratejik bölgenin geliştirilmesinde diğer ekonomik ortaklarla iş birliği yapmasını, Kuveyt devletine yatırım konusunda öncelik vermesini ve bu bağlamda Çinli ticari şirketleri ve finansman kurumlarını teşvik etmesini diliyor, Çin-Kuveyt ekonomik işbirliğinin özel bir niteliğe ve ayrıcalıklara sahip olmasını bekliyoruz.”

Şeyh Sabah, “Bölge ve dünya politik, ekonomik ve güvenlik bakımından zorlu koşullar ile karşı karşıya’’ diyerek bu zorlukların üstesinden gelmek için Çin’den yardım istedi. Kuveyt Emiri, “Çin’in siyasi ağırlığı ve geniş ilişkiler ağı kuşkusuz bölgemizin karşı karşıya olduğu zorlukları aşmada bize yardımcı olacak” dedi.

Forumun bakanlık toplantısına ayrılan sekizinci oturumunun Kuveyt Emiri, Çin Devlet Başkanı, 21 Arap ülkesinden temsilciler ve İslam İşbirliği Genel Sekreteri’nin katılımıyla salı günü yapılması planlanıyor.

Forumun bakanlar toplantısında, ‘Arap-Çin İşbirliği Forumu Bakanlar Toplantısı Sekizinci Oturumu Pekin Deklarasyonu, Forumun 2018-2020 yılları arasındaki İcra Programı, Kemer ve Yol Girişimi üzerine Arap-Çin İcra Beyannamesi’ başlıklı üç belgenin imzalanması bekleniyor.

Kuveyt’te petrol, altyapı, iletişim, finans ve diğer alanlarda 80’e yakın projede imzası olan 40’dan fazla Çinli şirket ve kurum faaliyet gösteriyor.