Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt Emiri ABD ziyaretinden önce ‘Katar Krizi’ni çözmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD temsilcileri, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) temsilcileriyle görüşecek.

Kuveyt Emiri es-Sabah, temsilcileriyle birlikte 6 ülkeyi kapsayan gezisine oldukça önem veriyor. Emir’in ziyaret edeceği ülkelerden 5’i Katar kriziyle ilişkili olan devletler ve Umman Sultanlığı.

Körfez krizi dosyasını taşımak için ise ABD’li 2 büyükelçi diplomatik trafik yürütüyor. Kuveyt’in çabaları ile Abudabi ve Manama’daki tüm görüşmelerde, tarafları anlaşmaya ulaştırmak için cesaretlendiriyor.

Bu bağlantıda, Eylül’ün 6’sında ABD’ye gidecek olan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed es-Sabah gezisinden önce Katar Krizi’nin çözümü için gerekli olumlu ilerlemeler olması için uğraşıyor. Kuveytli kaynaklar, Şarqul Avsat’a yaptıkları açıklamada, Kuveyt’in 5 Temmuz’da, 4 ülkenin Dışişleri Bakanlarının Mısır’da yaptıkları toplantı sonucunda, Katar kriziyle ilgili bildirdikleri 6 ilkelik maddeden vazgeçmeleri ve onları ikna etmek için elden ne geliyorsa yapacaklarını bildirdi.

Kuveyt Emiri’nin elçileri, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, BAE, Katar liderlerine ve Umman Sultanı’na bir mektup ilettiler Geçen Haziran ayının 5’inde patlak veren Katar krrizden çıkılması bir mekanizma oluşturmasını için adım atıyor.

Riyad 2013 anlaşması ve Körfez İşbirliği Konseyi çerçevesinde 2014 yılında ülkeler arasında tam uyum sağlanmıştı. 2017 Mayısında Riyad’da yapılan toplantıda ABD İslam Arap zirvesi sonucuna bağlılık gerçekleşti. Devletlerin iç işlerine karışılmasına imtina edilecek ve terror listesinde yer alan kişiler himaye edilmeyecekti.

ABDl’i 2 elçi dün, Körfez Krizi dosyasını nihayete erdirmek için Abu Dabi’de görüşmeler yaptı. Daha sonra Kuveyt ve Doha’da benzer görüşmeler yapan elçiler Katar Krizi’nin çözülmesi için Kuveyt’in çabalarını desteklediklerini belirtti.

Emekli General Antony Zinny ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Timothy Ndrickang bölgedeki ülkelerden birkaçını ziyareti esnasında Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al-i Halife’yle de görüştü.

Bahreyn Haber Ajansı, iki ülke arasında tarihi ve kültürel ilişkilerin ele alındığını ayrıca bölgedeki son olayların konuşulduğunu ve ortak önem verdikleri bölgesel ve uluslararası durumların da konuşulduğunu belirtti.

ABD’li 2 elçi ilk olarak Doha’ya ulaştı. Kuvet’ten sonra bölgedeki 2. uğrak yerlerine gittiler. Kuveyt Dışişleri Bakanı Halid Carullah, Körfez Krizi’nin çözülmesi için çabaladıklarını açıkladı.

Elçiler de ilgili taraflarla görüşmeler yapıp, Katar ve ona boykot uygulayan ülkeler arasında diplomatik krizin çözülmesi için çabaladıklarını ve Kuveyt Emiri’nin arabuluculluk çabalarını destekliyor.

Abudabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed b. Zayed El Nahyan, dün, sarayında, Silahlı Kuvvetler Komutan Yardımcısı’nı karşıladı.

General Antony Zinni Bahreyn resmi haber ajansı BNA’nın haberine göre, görüşmede Cezair Dışişleri Bakanu Abdullah El Mesahil, Halife’yle, iki ülke arasındaki ilişkiler ve ortak öneme sahip konular ile uluslararası ve bölgesel gelişmelerle ilgili konuştu.

Görüşmede, Kral Al-i Halife, iki ülke arasındaki iş birliğini ve istişareleri güçlendirdiği için bu tür ziyaretlerin karşılıklı yapılmasının önemini vurguladı.

ABD’li 2 temsici daha sonra Mısır’a gitti. Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükri’yle görüştüler. Şükri, 4 Arap Ülkesinin Katar’a sundukları taleplerini , bu krizin çözülmesi için Katar’ın terörle mücadele konusundaki isteklerine karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

Bakan Yardımcısı Ahmed Ebu Zeyd Dışişleri bakanlığı resmi sözcüsü, Dışleri Bakanı Sami Şükri’nin toplantıda Mısır’ın bütün kaygılarını ortaya koydu. Katar’ın teröristlere mali destek verdiğini ve onlar için güvenli bir liman olmasının sorun teşkil ettiğini vurguladı. Şükri nefret ve tahrik söylemlerinin yayıldığını, Arap Devletlerinin içişlerine müdahale edildiğini, bölge güvenliğinin tehdit altında olduğunu iddia etti.

Mısır Dışişleri Bakanı ABD’li elçilerden Körfez devletlerinin liderleri ve temsilcileriyle beraber krizi çözmek için Kuveyt’in diplomatik çabalarını da değerlendirdi.

Şükri, 4 Arap ülkesinin arasındaki dayanışma ve yakın ilişkilere de dikkati çekti. Katar’a yaptırımlar konusunda aralarında görüşbirliği olduğunu, 13 maddelik isteklerini sunup, uluslararası hukuka uyumlu olan 6 maddesine çok önem verdiklerini belirtti.

Aynı bağlamda BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, Kuveyt Elçisi Şeyh Sabah Halid El Sabah. Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Meclis Başkan Yardımcısı BAE Emiri’ne mektubu teslim ettiğini söyledi.

Doktor Aid Manna, Kuveyt’in şuan ki Körfez krizini çözmek için tüm kuvvetlerle görüştüğünü, bu arabuluculukta Amerika’nında destek vereceğini açıkladı.

Eylül ayında Emir Sabah Ahmed es-Sabah Washington’a yapacağı ziyarette açık ve güçlü bir destek almak için ABD Başkanı Trump’la görüşecek. ABD yönetimi daha önce Kuveytle yeni ilişkiler içine gireceğini açıklamıştı. Ve Manna anlaşmanın uygulanabilir bir anlaşma olması ve krizin tekrar patlamaması için çaba sarfedeceklerini vurguluyor.