Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt Emiri: Bölgesel gelişmeler karşısında birlik olunmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah, ulusal birliğin korunmasının önemini vurgulayarak, bölgesel krizlerin ülkesinin güvenliğine ciddi yansımaları olabileceği konusunda uyardı. Emir, Kuveyt’in güvenlik ve istikrarını korumak için alınacak bir kararda tereddüt etmeyeceğinin altını çizdi.

Milletvekillerine çağrı

Ulusal Meclis’te 42 milletvekilinin katıldığı ve Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim’in de hazır bulunduğu istişare toplantısında konuşma yapan Kuveyt Emiri, milletvekillerine krizlerin yaşandığı bölgede gelişmeleri ve bu gelişmelerden kaynaklanan ciddi siyasi, ekonomik ve güvenlik yansımalarını yakından takip etmeleri çağrısında bulundu.

El-Sabah, ulusal birlik ve bütünlüğün korunması ve herhangi bir mezhep, ırk veya sınıf gruplaşması ile mezhepsel ve etnik çatışmaların yaşanması ve nefret söylemlerinin yayılmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı. Toplumun önünde bulunan milletvekillerinin bu konularda vatandaşlara örnek teşkil etmelerinin önemine vurgu yaptı.

Körfez krizinin etkileri ile ilgili olarak Emir, milletvekillerine tarafsız olma çağrısında bulundu. Milletvekillerinin Körfez’deki kardeş ülkeler arasında yaşanan kriz hakkındaki görüşlerine duygularını ve gerginliklerini karıştırmamaları, Körfez krizi ya da diğer krizlerde siyaset ve medyanın oluşturduğu algıya kapılmamanın önemine dikkat çekti.

El-Sabah, Kuveyt’in arabuluculuk görevinin, iki takım arasında hakemlik yapmak değil, kardeşler arasındaki krizin çözülmesi için gerçek bir arabuluculuk olduğunu söyledi.

Kuveyt Emiri Şeyh el-Sabah, milletvekillerinden geçen hafta istifa eden hükümetin yeniden kurulması için hükümetle hareket etmelerini istedi. Milletvekillerinin, devlet adamlarına ait özelliklerle donanmaları, makamlar arasında sakin bir atmosfer yaymaları ve haksız politik tırmanışlardan uzak durarak, acil ekonomik ve güvenlik dosyalarına ehemmiyet vermeleri çağrısında bulundu.

Emir milletvekillerine, ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamak ve çocukların geleceğini korumak için anayasal sorumlulukları gereği herhangi bir karar almaktan çekinmemelerini söyledi.