Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt, Filipinler Büyükelçisi’nin ülkeden ayrılmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, bugün, Filipinler Büyükelçisi’nden en fazla bir hafta içerisinde ülkeden ayrılmasını talep etti.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’nın verdiği bilgilere göre, Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano, dün, ‘ülkedeki Filipin Büyükelçiliği’nin eylemleri nedeniyle yasaların suiistimal ve ihlal edilmesinden dolayı’ Kuveyt devleti ve halkından özür diledi.

Cayetano, yaptığı açıklamada, “Kuveyt’teki Filipin Büyükelçiliği tarafından yürütülen bazı eylemler nedeniyle meydana gelen her türlü suiistimal için Kuveytli mevkidaşımdan, Kuveyt Hükümeti, halkı ve komutanlarından özür diliyorum” ifadeleri yer aldı.

Bakan, durum hakkında Manila’daki Kuveyt Büyükelçiliği’ne açıklamada bulunulduğunu ve bunun anlayışla karşılandığını belirtti. Başbakan Yardımcısı ve Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid es-Sabah’a bir elçi aracığıyla açıklama göndereceğini vurguladı.

Filipin tarafının Kuveyt yasalarına uyma konusunda Kuveyt Hükümetine güvence verdiğini söyleyen Cayetano, “Kuveyt’in egemenlik halklarına ve devletin onuruna, yasaları ve uluslararası yasaların sınırları içinde çalışarak kesinlikle saygı duyuyoruz” dedi.

Gelecekte bunun tekrarlanmaması için bir işbirliği mekanizması geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Filipinli Bakan bunun İhtiyacı olan ya da bir sorunu olan herkese yardım sağlayacağını belirtti.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, Filipinler Büyükelçisi’ni basın açıklamaları ve büyükelçilik çalışanlarının davranışları sebebiyle iki kez bakanlığa çağırmıştı. Kuveyt’in egemenliği ve yasalarını ihlal eden bu eylemleri kınamış ve Büyükelçi’ye nota verilmişti.

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, Filipinler Büyükelçisi’nden evlerinde kaçak olarak hizmetçi çalıştıran büyükelçilik çalışanlarını kendilerine teslim etmesini istediklerini söyledi. Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kuveyt’in İçişleri Bakanlığı tarafından kaçak işçi çalıştırmakla suçlanan kişileri tutuklama girişiminin yanı sıra büyükelçilik çalışanlarının yaptıklarına uygun şekilde cevap verme hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Kuveyt İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz pazar günü, iki Filipinlinin aynı uyruktan bir grup işçiyi kaçak yollarla çalıştırdıkları sırada suçüstü yakalandıklarını açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, suçüstü yakalanan iki şüphelinin kaçak işçi çalıştırmak ve ülkenin farklı bölgelerinde Filipinli kaçak işçiler ile evlerinde çalıştırmak üzere onları işe alacak kişiler arasında temas kurma gibi davranışların ülkenin içişlerine müdahale anlamına geldiği kaydedildi.