Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt: Irak sınırında durum sakin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,, ülkenin kuzeyindeki Irak sınırında durumun normal olduğu, ancak güvenlik görevlilerinin olası bir olumsuz duruma karşı teyakkuzda olduğu vurgulandı.

Kuveyt Resmi Haber Ajansı’nın (KONA) verdiği bilgiye göre yetkili kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, “Kuveyt yönetimi, Irak’taki son gelişmeleri yakından ve önemle takip ediyor. Kardeş Irak yönetiminin, protestolar nedeniyle oluşan gergin atmosferi düzelteceğinden ve Irak halkının barış ve istikrarını koruyacak adımlar atacağından şüphemiz yoktur” denildi.

Açıklamada, “Irak’taki kardeşlerimizin içinden geçtikleri bu zor durumu ve karşılaştıkları engelleri barış içinde aşmalarını temenni ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Irak’ta başkent Bağdat’ın güneybatısındaki Necef kentinin yanı sıra, Basra, el-Nasıriye ve el-Ammara gibi birçok kentte, ülkedeki yolsuzluk ve kamu hizmetleri ile ekonominin kötüye gitmesi nedeniyle yüzlerce gösterici hükümeti protesto ediyor.

Protestoculara ateş açıldı

Necef Valiliği ve bazı siyasi parti merkezlerini basan protestocular, Hizbullah Tugayları ve Asaib Ehlil Hak örgütüne ait merkezlere yönelince, örgüt üyeleri protestoculara ateş açtı.

Olaylara dair bir açıklama yapan Necef Dini Mercii Ofisi, protestocuların taleplerini desteklediğini ancak kamu mallarına zarar gelmemesi gerektiğini belirterek, güvenlik güçlerinden protestocular ve Mukteda el-Sadr’ın can güvenliğini korumasını istedi.

http://turkish.aawsat.com/2018/07/article55416557/protestolarin-ardindan-necef-havalimaninda-ucuslar-yeniden-basladi