Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt, Irak’ın yeniden yapılandırılması konulu konferansa ev sahipliği yapacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, Dünya Bankası ve özel sektör ile işbirliği içinde Irak’ın yeniden inşası için önümüzdeki ay düzenlenecek olan uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapacağını açıkladı.

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, 12-14 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan konferansın ‘kritik koşullar’ altında yapılacağına işaret ederek konferansın önemine vurgu yaptı.

Irak’ın güvenliği Kuveyt’in güvenliğidir

Kuveyt’in Irak’a verdiği desteğin durmadığını ve hiç durmayacağını belirten el-Carallah, Irak’ın güvenli ve istikrarlı olmasının, Kuveyt ve bölgenin güvenli ve istikrarlı olacağı anlamına geldiğini söyledi.

Irak’ın terör örgütü DEAŞ karşısında kazandığı zafere yönelik tebriklerini dile getiren el-Carallah, Irak’ı destekleyen Kuveyt’in insani, ahlaki ve İslami ilkeler ile hareket ettiğini ifade etti.

Konferansın kalkınma planlarını içerdiğini açıklayan el-Carallah, ‘Irak’ın yeniden yapılandırılması, gelişim ve yatırım ihtiyaçları’ konulu bugün düzenlenecek toplantıda Iraklı heyetin bilgilendirileceğini vurguladı.

El-Carallah, konferansın ilk gününde Irak’ın yeniden yapılandırılmasında sivil toplum örgütlerinin, ikinci gününde özel sektörün görevlendirilmesi konusunun ele alınacağını, üçüncü gününde ise devletlerin katkılarının ilan edileceğini bildirdi.

Konferans Kuveyt Emir’inin girişimleri düzenlenecek

Iraklı heyetin başkanı olan Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Dr. Mehdi el-Alak, konferansın Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın girişimiyle düzenleneceğini söyledi.

El-Alak, Irak’taki yatırım fırsatlarının açıklanacağı konferansta, yapılacak hasar ve arazi çalışmaları doğrultusunda Irak’ın yeniden inşası için ihtiyaç ölçüsünde yatırım planları ve raporların da hazırlanacağını belirtti.

Kuveyt’e olan güveninin altını çizen el-Alak, konferansta ayrıca kurtarılmış bölgelerdeki insani yardım faaliyetlerinin güvenliği konusunu da ele alacaklarını söyledi.

Sorunlar giderilmesi için 100 milyar dolara ihtiyaç var

Iraklı heyetin başkanı olan el-Alak, Irak’ın yeniden yapılandırılması için gereken miktarın, sadece ağır biçimde hasar gören konut, petrol, iletişim, su ve sanitasyon (hijyen ve sağlık) hizmetlerini desteklemek için en az 100 milyar dolar olduğunu bildirdi.